İzlenmesi Gereken En iyi Yabancı Diziler: 50 Dizi Önerisi

Ülkemizde ve dünyada beğeniyle izlenen çok sayıda dizi olduğunu biliyorsunuz. Ama hangisinden başlasam diye karar veremiyorsunuz. Mutlaka izlenmesi gereken yabancı diziler hagisidir? En iyi yabancı diziler sıralaması veya en güzel yabancı diziler listesi içinde ilk önce hangisini izlemeliyim?  En popüler yabancı diziler sıralamasında hangi diziler var diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Aşağıda sunduğumuz “İzlenmesi Gereken En İyi Yabancı Diziler: 50 Dizi Önerisi” başlıklı yazımızda, ülkemizde ve dünya genelinde en fazla izlenen dizileri listeledik.  Öncelikle, bu listeyi hazırlarken farklı türdeki dizileri listemize almaya özen gösterdik.  Listemizde,  macera, korku, komedi, bilim-kurgu, fantastik, savaş, animasyon ve daha birçok kategoride oluşturulmuş tüm dizi türlerini bulacaksınız. Ayrıca listemizde eski, yeni, halen devam eden ve final yapmış yabancı dizileri de yabancı dizi önerileri olarak listemizde göreceksiniz.

Belirtmeliyiz ki, gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler sıralamasını belirlerken çok katı bir şekilde IMDB puanlarına bağlı kalmadık.  “Zevkler ve renkler…” prensibinden hareketle, bazıları IMDB sırasına göre, bazıları ise yayınlandıkları dönemde dünya üzerinde bıraktığı etkiye göre listemizde yer aldılar.

İşte sizin için hazırladığımız efsane olmuş, ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken, en iyi yabancı diziler sıralaması…İyi seyirler…

(Not: Eğer ben dizi değil, sinema filmi izlemek istiyorum diyorsanız; En İyi Yabancı Filmler Sıralamasını bulacağınız “Sinema Tarihinin İzlenmesi Gereken En İyi 50 Filmi”  başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz).


50. The Vampire Diaries

En İyi Yabancı Diziler – The Vampire Diaries

Yayın Tarihi: 2009 – 2017

Sezon Sayısı: 8

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Oyuncular: Paul Wesley, Ian Somerhalder, Nina Dobrev | diğer oyuncular

Konusu: Kim aşk üçgenini sevmez ki!? Bu dizi, belki de aşk üçgeni hikayelerinin en iyisi. Lise öğrencisi Elena Gilbert (Nina Dobrev), bir değil, iki vampire aşık – ve vampirlerin ikisi de kardeşler. Hangisini seçecek? Bunu öğrenmek için diziyi izlemeniz gerekecek! Dizi aynı zamanda, iki zıt kişiliğe sahip vampir kardeşler ekseninde, “iyilik” ve “kötülük” arasındaki mücadeleyi de anlatıyor.


49. Deadwood

En Güzel Yabancı Diziler – Deadwood

Yayın Tarihi: 2004 – 2006

Sezon Sayısı: 3

Tür: Dram, Suç, Tarih

Oyuncular:Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker | diğer oyuncular

Konusu: Kapitalizm kötüdür” diyenlerdenseniz ekran başına…Bu diziyi seveceksiniz! Emmy ve Altın Küre ödüllü Deadwood’un hikayesi, 1800’lü yılların Güney Dakota’sında geçiyor.  Küçük bir madenci kampından, hızla büyük bir şehire dönüşen yerleşim yeri,  yolsuzluk ve suçun kol gezdiği bir yerdir.  Bu yerleşim yerinde yaşanan değişim ve dönüşümü konu edinen dizi, bir yandan da kapitalizme eleştirel bir bakış açısı sunuyor.


48. Arrow

Mutlaka İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler – Arrow

Yayın Tarihi: 2012 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 8

Tür: Aksiyon, Macera, Suç

Oyuncular: Stephen Amell, Katie Cassidy, David Ramsey | diğer oyuncular 

Konusu: Şımarık bir milyarder playboy olan Oliver Queen (Stephen Amell), yatı denizde kaybolduğunda öldüğü düşünülür. Ancak o ölmemiş ve 5 yıl boyunca bir adada yalnız başına yaşamıştır.  Beş yıl sonra evine dönen kahramanımız artık değişmiş ve tamamen farklı biri olmuştur. Bu yeni halini ailesinden ve arkadaşlarından gizlerken, geçmişte işlediği günahlarından arınmak için yaşadığı kenti suçlulardan temizlemeye karar verir. Elinde silahı (ok-yay) ve kukuletalı kıyafetiyle artık o Arrow’dur!


47. Big Little Lies

En Fazla İzlenen Yabancı Diziler – Big Little Lies

Yayın Tarihi: 2017 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 2

Tür: Dram, Gizem, Komedi, Suç

Oyuncular: Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley | diğer oyuncular

Konusu: Kaliforniya’da huzurlu ve mükemmel bir sahil kasabası olan Monterey’nin kadınlarının hayatlarını konu edinen Big Little Lies, bu görünüşte mükemmel yaşamların gerisinde, aslında neler olup bittiğini anlatıyor. Çocukları aynı anaokuluna giden 3 kadın, veli toplantısı esnasında gerçekleşen bir cinayeti aydınlatmaya çalışırken; karı-kocalar, komşular ve arkadaşlar arasındaki ilişkiler bir dram ve komedi ortaya çıkaracaktır. Nichole Kidman hayranıysanız, bu diziyi mutlaka izlemelisiniz!


46. The Handmaid’s Tale

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler – The Handmaids Tale

Yayın Tarihi: 2017- devam ediyor

Sezon Sayısı: 3

Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Gerilim

Oyuncular: Elisabeth Moss, Bradley Whitford, Joseph Fiennes ve diğer oyuncular

Konusu: Margaret Atwood’un aynı isimli romanından uyarlanan The Handmaid’s Tale, Emmy ve Altın Küre ödüllerini almış başarılı bir dizi olarak listemizde yer alıyor. Gilead Cumhuriyeti isimli teokratik diktatörlük altında yönetilen bir toplumda devletin malı olarak kabul edilen kadınlar, sadece erkeklere hizmet etmeye ve çocuk doğurmaya zorlanmaktadırlar.  Gelecekteki distopik bir toplum yapısını resmeden olaylar, bu kadınlardan biri olan ve dehşet verici bir hayatı yaşamak zorunda kalan Offred isimli ana karakter etrafında geçiyor.


45. The Flash

En Fazla İzlenen Yabancı Diziler – The Flash

Yayın Tarihi: 2014 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 6

Tür: Aksiyon, Dram, Macera

Oyuncular: Grant Gustin, Candice Patton, Danielle Panabaker | diğer oyuncular

Konusu: Central City Polis Birimi’nde çalışan Barry Allen (Grant Gustin), suç mahallindeki ipuçlarını toplayan bir adli laboratuvar asistanıdır. Birgün yıldırım çarptığında komaya girer ve komadan uyandığında artık super hız yeteneğine sahip olmuştur.  Bundan sonra Flash kimliğine bürünen Barry, kötü adamlarla mücadele etme ve onları adalete teslim etme görevini üzerine alacaktır!


44. Person of Interest

En İyi Amerikan Dizileri – Person of Interest

Yayın Tarihi: 2011- 2016

Sezon Sayısı: 5

Tür: Aksiyon, Gerilim, Polisiye

Oyuncular: Michael Emerson, Jim Caviezel, Taraji P. Henson | diğer oyuncular

Konusu: Minority Report (Azınlık Raporu) filmini hatırlatan Person of Interest, çok zengin ve aynı zamanda bir bilgisayar yazılımcısı olan Harold Finch (Michael Emerson) ile eski bir CIA ajanı olan John Reese (Jim Caviezel)’in birlikte suçları önlemek için biraraya gelmelerini konu ediniyor. Mr. Finch, potansiyel suçları önceden bildiren bir yapay zeka programı geliştirmiştir. Ancak bu program, suça karışacak kişileri önceden bildirmesine rağmen, suçun detayları (bu kişilerin hangisinin suçlu, hangisinin mağdur olduğu vb gibi) hakkında bilgi verememektedir. Bu yüzden “saha”da olaylara müdahele edecek birine ihtiyaç duyar.  Kayıtlara göre ölü görünen eski CIA ajanı Reese tam da aradığı kişidir. Artık ikisi birlikte potansiyel suçları önceden tespit edip durdurmak için güçlerini birleştirmişlerdir.


43. Mindhunter

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması – Mindhunter

 

Yayın Tarihi: 2017- devam ediyor

Sezon Sayısı: 2

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Oyuncular: Jonathan Groff, Anna Torv, Holt McCallany | diğer oyuncular

Konusu: Dizinin konusu, 2 eski FBI Ajanı’nın (John Douglas ve Mark Olshaker ) 1996’da yazdıkları “Mind Hunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit” adlı bir kitaba dayanıyor. Dizinin konusuna gelince…Ajan Holden Ford, usta Ajan Bill Tench başkanlığındaki FBI’ın Davranış Bilimleri Birimine göreve başlar. Bu iki ajana göre, klasik suç çözme teknikleri artık yeterli değildir. Çünkü artık düzenli olarak ve belirgin bir neden olmadan öldüren yeni bir katil türü ortaya çıkmıştır. İşlenen suçların gerekçelerinin bulunmaması nedeniyle, cinayet soruşturmasında failin profilini çıkarmak ve tutuklamak zordur. Bu bilgi açığını azaltmak için Tench ve Ford, hapisteki “seri katilleri” sorgulamaya başlarlar. Amaçları, bu tür suçluları gelecekte daha kolay yakalayabilmek için katillerin, geçmişleri, davranışları, suç işlemelerinin altında yatan güdüleri ve motivasyonlarını içeren bir veritabanı oluşturmaktır.  Böylece ileride ortaya çıkabilecek cinayetlerin ve suçluların önüne geçilebileceğini düşünmektedirler. Eğer psikolojik polisiye dizilerden hoşlanıyorsanız, en iyi psikolojik yabancı diziler arasında yer alan Mindhuner’ı izlemenizi tavsiye ederiz.


42. 24

En İyi Yabancı Diziler Listesi – 24

Yayın Tarihi: 2001 – 2010

Sezon Sayısı: 9

Tür: Aksiyon,  Dram, Suç

Oyuncular: Kiefer Sutherland, Elisha Cuthbert, Mary Lynn Rajskub | diğer oyuncular

Konusu: Her sezonunda, her biri 24 saatin 1 saatini temsil eden 24 bölüm olan bu dizi, televizyonun en yenilikçi ve farklı dizilerinden biri olarak listemizde yer alıyor.  Dizinin her bölümü gerçek zamanda 1 saati işlerken,  baş kahramanımız ajan Jack Bauer kötü adamların hakkından geliyor. Toplamda 68 Emmy ödülüne aday gösterilen 24, 2006 yılında En İyi Drama Dizisi dalında Emmy Ödülü’ne sahip olurken; Jack Bauer’ı canlandıran Kiefer Sutherland yedi yıl içinde yedi Emmy’ye aday gösterilip bir de En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandı.


41. Hannibal

En İyi 50 Yabancı Dizi – Hannibal

Yayın Tarihi: 2013- 2015

Sezon Sayısı: 3

Tür: Dram, Korku, Suç

Oyuncular: Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Gillian Anderson | diğer oyuncular

Konusu: Final yapmış yabancı diziler arasında yer alan Hannibal, FBI’a özel danışmanlık yapan Will Graham ile ona akıl hocalığı yapan psikiyatr Dr. Hannibal Lecter’in hikayesini konu ediniyor.   Will, herhangi bir kişiyle hemen empati kurabilme ve kendini onun yerine koyabilme gibi özel bir yeteneğe sahiptir. Bu yeteneği, seri katillerin yöntemlerini, cinayet işleme güdülerini ve kişilik profillerini çözümlemesini kolaylaştırdığından özellikle seri cinayetleri çözmede ona çok yardımcı olmaktadır. Bir olayda FBI, saygın bir psikiyatr olan Dr. Hannibal Lecter’dan da yardım ister ve böylece Will ve Dr. Hannibal’ın arkadaşlığı başlar.  Suçlularla empati kurma yeteneğinde aşırı ileri giden ve bu yüzden sorunlar yaşayan Will, Dr.  Hannibal’ın, hastası olur. Oysa bu saygın Dr. Hannibal, son yıllarda en çok aranan seri katil The Chesapeake Ripper’dan başkası değildir!  Aralarındaki arkadaşlık ilerlerken, Hannibal, Graham’ı kullanarak FBI’dan bilgi sızdırmaya ve FBI ile tehlikeli bir oyun oynamaya başlar.


40. Narcos

En Güzel Yabancı Diziler – Narcos

 

Yayın Tarihi: 2015- 2017

Sezon Sayısı: 3

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Oyuncular: Pedro Pascal, Damián Alcázar, Francisco Denis | diğer oyuncular

Konusu: Kokain kartellerinin dünyadaki büyümesinin ve yayılmasının konu edine Narcos, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın gerçek yaşam öyküsünü televizyona uyarlıyor.  Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi, DEA’da çalışan Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, Escobar’ı yakalamak ve sonunda öldürmek göreviyle Kolombiya’ya gönderilir.  Dizi, kaçakçılık dünyasındaki gerçekleri, acımasız ve kanlı çatışmaları gün yüzüne çıkartıyor. Tamamen gerçek olaylara dayanan Narcos, Escobar’ın iş hayatıyla birlikte, özel hayatını evlilik ve evlilik dışı aşk hayatını da ortaya döküyor.  Dizinin bazı sahnelerinde gerçek olayların yer aldığı arşivlerden görüntülerin de ara ara seyirciye aktarıldığını belirtelim.


39. The 100

İzlenmesi Gereken En İyi Yabancı Diziler: 50 Dizi Önerisi – The 100

 

Yayın Tarihi: 2014- devam ediyor

Sezon Sayısı: 7

Tür: Dram, Bilim-Kurgu, Macera

Oyuncular:  Eliza Taylor, Paige Turco, Bob Morley | diğer oyuncular

Konusu: Dünya nükleer bir savaşla tahrip olduktan sonra, geriye kalanlar hayatta kalabilmek için “Ark” isimli bir uzay istasyonunu oluşturarak uzayın derinliklerine doğru giderler. 97 yıl uzayda yaşadıktan sonra, Konsey, yaşları 18’in altında olan 100 çocuk mahkumu dünyaya gönderir. Bu çocukların görevi, dünyanın yaşanılabilir bir yer  olup olmadığını araştırmaktır. Ancak bu 100 çocuk, nükleer savaşın tüm insanlığı tamamen ortadan kaldırmadığını ve dünyada sadece kendilerinin olmadıklarını kısa sürede anlayacaklardır. Mutasyona uğramış hayvanların yanı sıra, Dünya’da başka insanlar da vardır.


38. Homeland

En Popüler Yabancı Diziler – Homeland

Yayın Tarihi: 2011- devam ediyor

Sezon Sayısı: 8

Tür: Dram, Gizem, Suç

Oyuncular: Claire Danes, Mandy Patinkin, Elizabeth Marvel | diğer oyuncular

Konusu: En İyi Dizi Ödülü de dahil olmak üzere toplam 6 Emmy Ödülü’ne sahip bu diziyi izlerken koltuğunuzdan kalkamayacaksınız!  Homeland, Politik bir CIA dizisi. Bipolar (manik-depresif) bozukluğu olan ama kendi alanında çok iyi bir ajan olan Carrie Anderson, Irak’ta kaybolup, uzun süre sonra bir kahraman olarak Amerika’ya dönen Üsteğmen Scott Brody’nin El-Kaide üyesi olmasından ve bir saldırı düzenlemeye hazırlandığından şüphelenmektedir.  Bu iki kompleks karakter arasındaki yalan, şüphe ve arzuya dayanan ilişki, bir müddet sonra  ülke güvenliğini masaya getiren politik bir gerilime dönüşecektir.


37. Fargo

Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Diziler Sıralaması – Fargo

Yayın Tarihi: 2014- devam ediyor

Sezon Sayısı: 4

Tür: Gerilim, Komedi, Polisiye

Oyuncular: Billy Bob Thornton, Allison Tolman, Colin Hanks | diğer oyuncular

Konusu: Suç ve mizah unsurlarını bünyesinde barındıran Fargo’da, her sezon farklı karakter ve olaylar konu ediniliyor ve hiç bir sezon diğerini takip etmiyor.  Karakterlerin ortak özellikleri, o güne kadarki yaşantılarında asla cinayet işlemeye yatkın olmayan tipler olmalarıdır. Hepsi de kendilerini beklenmedik  bir şekilde gelişen olayların içinde bulmuşlardır.


36. Mr. Robot

Yabancı Dizi Tavsiyesi – Mr Robot

Yayın Tarihi: 2015- devam ediyor

Sezon Sayısı: 4

Tür: Dram, Suç, Gerilim

Oyuncular: Rami Malek, Christian Slater, Portia Doubleday | diğer oyuncular

Konusu: Genç, anti-sosyal bilgisayar programcısı Elliot, gündüz bir şirkette siber güvenlik mühendisi olarak çalışıyorken,  geceleri bir bilgisayar korsanı olarak yaşamını sürdürmektedir.  Bir gün, bir yeraltı hacker grubunun gizemli lideriyle tanışır ve örgütlerine katılır.  Hacker grubunun gizemli lideri onu, çalıştığı firma da dahil bazı büyük firmaları imha etmek için görevlendirir. Siber güvenliğini sağlamak için çalıştığı firmayı çökertmekle kendi inaçları arasında ikilemde kalan Elliot, sonunda global komplo teorilerinin gerçekte var olduğunu görecektir.  Fakat bu, beklediğinden çok farklıdır!


35. Fringe

IMDB En İyi Yabancı Diziler – Fringe

Yayın Tarihi: 2008 – 2013

Sezon Sayısı: 5

Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Fantastik, Gerilim

Oyuncular: Anna Torv, John Noble, Joshua Jackson| diğer oyuncular

Konusu: Bilimkurgu, drama ve gerilimin bir arada olduğu bu dizi, bir FBI ajanı, bir bilim adamı ve onun oğlunun birlikte insanlığa zarar veren varlıklarla mücadelelerini konu ediniyor. Birbiriyle bağlantılı bir çok olayın gizemini çözen ekibimiz, parçaları birleştirdikçe ucu Massive Dynamic adlı global bir şirkete uzanan büyük resme ulaşırlar.


34. Black Mirror

Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Diziler – Black Mirror

Yayın Tarihi: 2011 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 5

Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Gerilim

Oyuncular: Oona Chaplin, Jon Hamm, Natalia Tena | diğer oyuncular

Konusu: En beğenilen yabancı diziler arasında yer alan Black Mirror, her sezonunda farklı oyuncular ve farklı konularla farklı bir hikayeyi işliyor. Her sezonu farklı olmasına rağmen, dizi, konu olarak teknolojinin insan yaşamını nasıl kökten etkilediğini çarpıcı bir şekilde ele alıyor.  Teknolojinin, insanların günlük yaşamlarının her aşamasına girip sosyal hayatlarını anlamsız hale getirmesi başarılı bir şekilde gözler önüne seriliyor.


33. How I Met Your Mother

Yabancı Dizi Tavsiyeleri – How I Met Your Mother

Yayın Tarihi: 2005 – 2014

Sezon Sayısı: 9

Tür: Komedi, Romantik

Oyuncular: Bob Saget, Josh Radnor, Jason Segel | diğer oyuncular

Konusu: Dizinin ilk sahnesi, dizinin ana karakteri olan Ted Mosby’nin kamera karşısına geçerek çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlıyor. Ted’in geriye doğru anlatımlarıyla devam eden dizi,  5 sıkı arkadaşın çoğunlukla komik, ama yer yer hüzünlü ve duygusal sahnelerle işlenen dostluklarını konu ediniyor. Final yapmış yabancı diziler arasında en ön sıralarda gelen dizinin  9. ve son sezonunda, uslanmaz romantik Ted’in “aradığı o kişi”yle (çocuklarının annesiyle) tanıştığı ana da şahitlik ediyoruz.


32. Avatar: The Last Airbender

En Güzel Yabancı Animasyon Dizileri – Avatar: The Last Airbender

Yayın Tarihi: 2003 – 2008

Sezon Sayısı: 3

Tür: Animasyon, Aksiyon, Dramatik Komedi, Fantastik, Macera

Oyuncular: Zach Tyler, Mae Whitman, Jack De Sena | diğer oyuncular

Konusu: Fantastik ve anime sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir dizi, Avatar.  Konusuna gelince: Hava, Su, Ateş ve Toprak…Dünya, bu 4 elementi temsil eden milletlerden oluşmakta ve barış içinde yaşamaktadır. Bu 4 elementin ustası olan Avatar da milletler arasındaki dengeyi sağlamaktadır. Ancak bu barış ve huzur ortamı, Ateş Milletinin saldırıya ve işgale başlamasıyla bozulur. Sadece Avatar onları durdurabilir ancak dünyanın ona en çok ihtiyaç duyduğu bu anda Avatar ortadan kaybolmuştur. Yüzyıl sonra Katara ve Sokka, hava-bükme yeteneği olan Aang adında yeni bir Avatar keşfederler. Hep birlikte Aang’ın dünyayı kurtarmasına yardım ederler çünkü her ne kadar bu yeni Avatar’ın hava-bükme yeteneği harika olsa da, daha dünyayı kurtarmadan önce öğrenmesi gereken  bir çok şey vardır.


31. Modern Family

En İyi Yabancı Komedi Dizileri – Modern Family

Yayın Tarihi: 2009- devam ediyor

Sezon Sayısı: 11

Tür: Aile, Komedi, Romantik

Oyuncular: Ed O’Neill, Julie Bowen, Sofia Vergara | diğer oyuncular

Konusu: Modern Family, her karakteri özenle seçilmiş bir aile komedisi.  Orta yaşın çok üzerinde olan Jay Pritchett, kendinden yaşça hayli küçük olan güzel ve alımlı bir kadınla evlidir ve onun önceki evliliğinden olan küçük çocuğuna babalık yapmaya çalışmaktadır. Jay’in evli ve her biri birbirinden sorunlu 3 çocuğu olan yetişkin bir kızı ve ayrıca partneriyle birlikte evlatlık alıp yetiştirmeye karar veren eşcinsel bir oğlu vardır. Birbirinden ayrı ama birbiriyle bağlantılı bu 3 ailenin kendi içlerindeki ve diğer ailelerle olan ilişkilerinden de doğal olarak tam bir aile komedisi ortaya çıkıyor!


30. Buffy the Vampire Slayer

İzlenmesi Gereken En İyi Yabancı Diziler – Buffy the Vampire Slayer

Yayın Tarihi: 1997- 2003

Sezon Sayısı: 7

Tür: Dram, Fantastik, Aksiyon

Oyuncular: Emma Caulfield, Sarah Michelle Gellar, Alyson Hannigan | diğer oyuncular

Konusu: Buffy Summers, amigo kızların başıdır ve tabii ki basketbol takımının kaptanıyla çıkmaktadır. Buraya kadar her şey gayet “normal”dir. Ancak birgün Merrick adında gizemli bir adam çıkar ve Buffy’e onun seçilmiş kişi olduğunu ve dünyayı vampirlerden ve kötü yaratıklardan temizleme görevi verildiğini söyler. İlk önce buna inanmayan ve sadece “normal bir kız” olmak isteyen Buffy, kaderinden kaçamayacaktır. O bir “vampir avcısı”dır! Bu görevinde de yalnız değildir. Arkadaşlarının da yardımıyla, dünyayı kötü yaratıklardan temizlemeye koyulacaktır. Eğer vampir dizilerini seviyorsanız, neredeyse klasikleşmiş olan ve kendinden sonra gelen vampir dizilerine ilham olan bu diziyi mutlaka izlemelisiniz.


29. Westworld

Yabancı Dizi Tavsiyeleri – Westworld

Yayın Tarihi: 2016- devam ediyor

Sezon Sayısı: 3

Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Gerilim, Western

Oyuncular: Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright | diğer oyuncular

Konusu: Dizi, yakın geleceğin ve yeniden hayal edilen geçmişin kesişim noktasında, yapay zekayı ve onun kontrolden çıkmasının sonuçlarını günah kavramına da göndermeler yaparak gözler önüne seriyor.  Zengin bir kesime hitap eden ve yapay zekanın kullanıldığı bir eğlence parkında ziyaretçiler, oyunlarla fantezilerini gerçekleştirmektedirler.  Ancak parkın vahşi batı eğlencesi sunan bölümünde bir sorun ortaya çıkar ve eğlenmeyi uman müşteriler peşlerindeki silahlı adamlardan kurtulmak için gerçek bir yaşam mücadelesine başlarlar.


28. Vikings

En İyi Tarihi Diziler – Vikings

Yayın Tarihi: 2013- devam ediyor

Sezon Sayısı: 6

Tür: Dram, Macera, Tarihi

Oyuncular: Katheryn Winnick, Travis Fimmel, Gustaf Skarsgård | diğer oyuncular

Konusu: Tarihi dizileri seviyorsanız, gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanan bu diziyi mutlaka izleme listenize almalısınız! Vikings, bizi okyanusun uzak kıyılarına ayak basmak ve yeni toprakları keşfetmek için yanıp tutuşan bir Viking savaşçısı olan Ragnar Lothbrok’un acımasız ve gizemli dünyasına götürüyor.  Basit bir çiftçiyken yaşadıkları ve yetenekleri sayesinde bir savaşçıya dönüşen Ragnar’ın, korkusuz adamlarıyla birlikte uzak denizlerdeki maceralarını izlerken Vikinglerin ilgi çekici kültürlerine de şahitlik ediyoruz.


27. Six Feet Under

Dünya Genelinde En Fazla İzlenen Diziler – Six Feet Under

Yayın Tarihi: 2001 – 2005

Sezon Sayısı: 5

Tür: Dram, Komedi

Oyuncular: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy | diğer oyuncular

Konusu: Dizi, Los Angeles’ta bir cenaze evi işleten ve birbirleriyle iletişimleri çok zayıf olan bir aileyi konu ediniyor. Bir kara mizah hikayesi olarak niteleyebileceğimiz Six Feet Under’da, babalarının ölümüyle birlikte aile fertlerinin hayatları değişmeye başlayacaktır. Tüm ailenin birbirlerini yeniden tanımalarına ve yüzeysel ilişkilerinin gittikçe derinleşmesine tanıklık edeceğiz.  Dizinin 32 Emmy Adaylığı ve kazandığı 7 Ödül olduğunu da belirtelim.


26. Supernatural

Kesinlikle İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler – Supernatural

Yayın Tarihi: 2005 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 15

Tür: Dram, Fantastik, Korku

Oyuncular: Jared Padalecki, Jensen Ackles, Misha Collins | diğer oyuncular

Konusu: Hikaye, iki erkek kardeşi etrafında dönüyor. Sam ve Dean Winchester, babalarının yolundan giderken, canavarlar, vampirler, şeytanlar ve hatta dünyaya inmiş tanrılar gibi kötü doğaüstü yaratıkları avlarken  masum insanları kurtarmaya çalışıyorlar. Babalar öldükten sonra “aile işine” devam eden kardeşler kısa sürede “avın” sadece canavarlarla şeytanları haklamaktan ibaret olmadığını, aynı zamanda melekler, Azrail ve hatta Ölüm gibi daha güçlü varlıklarla yüzleşmeyi da içerdiğini anlarlar.


25. The X-Files

En İyi Yabancı Dizi Önerileri – The X-Files

Yayın Tarihi: 1993- devam ediyor

Sezon Sayısı: 11

Tür: Bilim-Kurgu, Polisiye, Gizem

Oyuncular: Gillian Anderson, David Duchovny, Annabeth Gish | diğer oyuncular

Konusu: Televizyonun en uzun soluklu dizilerinden birisi, X-Files. Konusuna gelince…Fox Mulder ve Dana Scully, açıklanamayan paranormal olaylarla ilgili dosyaları araştıran iki FBI ajanıdır.  Ajan Mulder inançlı, Ajan Scully ise şüphecidir. Ajanlarımız, garip ve açıklanamayan olayları araştırırken, gizli güçler çabalarını engellemeye çalışıyor.


24. Orange Is the New Black

En İyi Diziler – Orange Is the New Black

Yayın Tarihi: 2003- devam ediyor

Sezon Sayısı: 7

Tür: Dram, Komedi, Suç

Oyuncular: Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew | diğer oyuncular

Konusu: Halkla ilişkiler müdürü olan Piper Chapman, iyi bir mesleki kariyere, destek olan bir aileye ve harika bir sevgiliye sahip genç bir kadındır.  Ancak üniversite yıllarında tanıştığı bir arkadaşı yüzünden uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla hapse girer. Önceleri sahip olduğu bu imrenilecek ve rahat hayatından uzak kalması nedeniyle hapishane hayatına alışamaz. Ama zamanla, hapishane yaşamına uyum sağlamaya ve alışmaya başlar. Hapishanede yeni arkadaşlıklar kuran Piper, hayatını ve inandığı değerleri sorgulamaya başlar. Komedi ve dramı başarıyla harmanlayan Orange Is the New Black, izlenmesi keyif veren bir yapım olarak listemizde yer alıyor.


23. Twin Peaks

IMDB En Fazla İzlenen Yabancı Diziler – Twin Peaks

 

Yayın Tarihi: 1990- devam ediyor

Sezon Sayısı: 3

Tür: Dram, Gizem, Polisiye

Oyuncular: Kyle MacLachlan, Sheryl Lee, Michael Ontkean | diğer oyuncular

Konusu: Küçük bir yerleşim yeri olan Twin Peaks kasabasında Laura Palmer adında genç bir kız öldürülür.  Bunun üzerine olayı araştırmak üzere FBI ajanı Dale Cooper bu sessiz ve sakin görünümlü kasabaya gönderilir. Fakat bu küçük kasaba hiç de öyle göründüğü gibi  sessiz ve sakin değildir.  Genç FBI ajanı soruşturmasını derinleştirdikçe, kasaba sakinlerinin sırlar ve gizemlerle dolu hayatlarının olduğunun farkına varacaktır.


22. Rome

En İyi Tarihi Diziler – Rome

Yayın Tarihi: 2005 – 2007

Sezon Sayısı: 2

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş, Tarihi

Oyuncular: Kevin McKidd, Ray Stevenson, Ciarán Hinds | diğer oyuncular

Konusu: Dizi, Sezar döneminde Roma’nın cumhuriyetten, otokratik bir imparatorluğa dönüşmesi sürecini hem Sezar’ın, hem politik rakiplerinin, hem de sıradan Roma vatandaşlarının gözünden seyirciye aktarıyor.  İngiliz yapımı bu başarılı tarihi dramanın, Golden Globe ve Emmy dahil birçok ödüle aday gösterildiğini de hatırlatalım.


21. South Park

En İyi Animasyon Komedi Dizileri – South Park

Yayın Tarihi: 1997- devam ediyor

Sezon Sayısı: 23

Tür: Animasyon, Komedi,

Oyuncular: Trey Parker, Matt Stone, Isaac Hayes | diğer oyuncular

Konusu: Çocuklar için değil, yetişkinler için yapılmış bir animasyon, South Park.  Colorado’nun sakin bir dağ kasabası olan South Park’taki 4 erkek çocuğun (Stan, Kyle, Kenny ve Eric) etrafında geçen olayları konu ediniyor.  Bu 4 çocuk, çılgın ebeveynler, çılgın arkadaşlar ve çılgın insanlarla büyümenin zorluklarıyla karşı karşıyadırlar. Emmy Ödülü kazanan bu animasyon dizisi, her bölümde eşcinsellik, ölüm, medya ve eğitim gibi konuları irdeliyor.


20. Friends

En İyi Komedi Dizileri – Friends

Yayın Tarihi: 1994- 2004

Sezon Sayısı: 10

Tür: Komedi, Romantik

Oyuncular: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow | diğer oyuncular

Konusu: New York’un kalbinde, Manhattan’da yaşayan, 20’li yaşlarında 6 arkadaşın hayatını konu edinen Friends, Jenifer Aniston gibi bir yıldızı sinemaya kazandırmış başarılı ve uzun soluklu bir komedi dizisi. 3 kız ve 3 erkekten oluşan bu arkadaş grubu, arkadaş olmanın gerçekte ne anlama geldiğini öğrenirken, bizler de ekran başında onların yaşam mücadelelerini, aile sorunlarını, geçmiş ve gelecekteki romantizmlerini, kavgalarını, gülümsemelerini ve gözyaşlarını bazen gülerek bazen de duygulanarak hüzünle izliyoruz.


19. Band of Brothers

En İyi Yabancı Savaş Dizileri – Band of Brothers

Yayın Tarihi: 2001 – 2001

Sezon Sayısı: 1

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş, Tarihi

Oyuncular: Nicholas Aaron, Damian Lewis, Donnie Wahlberg | diğer oyuncular

Konusu: Tamamen gerçek olaylara ve gerçek kişilere dayanan 1 sezonluk ve sadece 10 bölümlük bu dizi, hikayesi, savaş sahneleri ve görüntüleriyle izleyiciye tam bir görsel şölen sunuyor. Band of Brothers, ABD Ordusunun 101. Hava Kuvvetleri Komutanlığının paraşüt bölüğü olan Easy Company’nin II. Dünya Savaşındaki üstlendiği görevi, akıcı ve sürükleyici konuyla ve muhteşem görsellikle başarılı bir şekilde ekranlara taşıyor.


18. The Big Bang Theory

En İyi Yabancı Komedi Dizileri – The Big Bang Theory

Yayın Tarihi: 2007 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 12

Tür: Komedi, Romantik

Oyuncular: Jim Parsons, Johnny Galecki, Kaley Cuoco | diğer oyuncular

Konusu: Leonard  ve Sheldon  adlı iki zeki (ama bir o kadar da asosyal) doktora öğrencilerinin hayatı, karşılarındaki daireye yeni komşuları taşındığında değişir: Aktris olmak isteyen ama başarısız olduğu için garsonluk yapan sarışın-güzel (ama çok da zeki olmayan) Penny.  Penny, hayatları sadece ders çalışmaktan ibaret olan bu ilginç tiplere dışarıdaki farklı dünyayı keşfetmeleri için bildiği herşeyi öğretmeye karar verir. Ama bu hiç de kolay olmayacaktır! Bu zeka dolu komedide kahramanlarımızın arkadaşları Howard ve Rajesh diziye ayrı bir renk katıyorlar.


17. The Walking Dead

En İyi Gerilim Korku Dizileri – The Walking Dead

Yayın Tarihi: 2010 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 10

Tür: Dram, Gerilim, Korku

Oyuncular: Andrew Lincoln, Norman Reedus, Jeffrey Dean Morgan | diğer oyuncular

Konusu: Kasabanın şerifi Rick Grimes, bir çatışmada vurulup hastaneye kaldırılır.  Bir süre komada kalan Rick uyandığında dünya artıkeskisi gibi değildir; bir “zombi kıyameti” yaşanmaktadır. “Walkers-Aylaklar” olarak isimlendirdikleri zombiler ve onların ısırdığı yeni zombiler insan eti yiyerek beslenmektedirler. Bu kaos ortamında hayatta kalmayan bir grup insanın ise birbirilerinden başka dayanakları yoktur. Rick, bu gruba liderlik yaparak onların yiyecek bulmaları, kendilerini korumaları ve hayatta kalmaları için herşeyi yapacaktır.  Dünyada milyonlarca hayranı olan gerilim-korku türündeki bu diziyi izleme listenize almanızı tavsiye ediyoruz.


16. La Casa de Papel

En Popüler Yabancı Diziler Sıralaması – La Casa de Papel

Yayın Tarihi: 2017 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 3

Tür: Dram, Gizem, Suç

Oyuncular: Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Pedro Alonso | diğer oyuncular

Konusu: Zeka dolu senaryosuyla, heyecanın ve temponun hiç düşmediği eğlenceli bir yapım, La Casa de Papel.  Bir suç dehası olan profesör, her biri özel yeteneklere sahip bir ekip kurarak onları 5 ay boyunca eğitir. Amacı, İspanya Merkez Bankasını soymaktır.  Bunun için kusursuz bir soygun planı hazırlar ve 8 kişi kendilerini rehinelerle birlikte Merkez Bankasına kilitler.  Ama burada hiç hesaba katmadıkları olaylar gelişecektir.


15. House

En İyi Yabancı Diziler Listesi – House

Yayın Tarihi: 2004 – 2012

Sezon Sayısı: 8

Tür: Komedi, Gizem, Medikal Drama

Oyuncular: Hugh Laurie, Robert Sean Leonard, Omar Epps | diğer oyuncular

Konusu: Dr. Gregory House, ukela, bencil, huysuz, aksi, hatta kendi sağlığına zarar veren, ağrı-kesici ilaç bağımlısı bir doktordur.  Ama söz konusu mesleği olduğunda, hasta vakalarına teşhis koymada ve tedavide deha düzeyinde yeteneklidir. Çözülmesi imkansız gibi görünen vakalara bile üstün zekası ve yetenekleri sayesinde  kimsenin tahmin edemediği şekilde teşhis koyabilmektedir.  Üstelik işini yaparken hastanede çalışan diğer doktor meslektaşlarından farklı olarak alışılagelmişin dışındaki yöntemlere başvurmaktadır.


14. Spartacus

Tarihi En İyi Yabancı Diziler – Spartacus

Yayın Tarihi: 2010 – 2013

Sezon Sayısı: 3

Tür: Dram, Savaş, Tarihi

Oyuncular: Liam McIntyre, Manu Bennett, Dustin Clare | diğer oyuncular

Konusu: Romalıların ihanetine ugrayan ve köleleştirilen Spartacus’ün, Roma’ya baş kaldırmasını ve özgürlük savaşını konu edinen bir dizi.  Yurdundan ve sevdiği kadından kopartılan Spartacus, kanlı dövüş arenalarında yaşam mücadelesini verirken bir gladyatörden çok daha fazlası olacak ve bir efsaneye dönüşecektir.


13. Sherlock

En Beğenilen Yabancı Diziler Sıralaması – Sherlock

Yayın Tarihi: 2010 – devam ediyor

Sezon Sayısı: 4

Tür: Gizem, Macera, Polisiye

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington | diğer oyuncular

Konusu: Sir Conan Doyle’ın romanlarından tanıdığımız keskin zekalı dedektif Sherlock Holmes’in hikayesi…Ama bu kez olaylar günümüz Londra’sında 21. yüzyılda geçiyor.  Yani artık cep telefonları, e-mailler, internet ve diğer teknolojiler var.  Ama arkadaşı Dr. Watson, karşılarında suç dehası Moriarty yine duruyor ve Sherlock yine üstün zekasıyla ve kendi yöntemleriyle olayları çözmeye devam ediyor.


12. Dexter

En İyi 50 Yabancı Dizi Listesi – Dexter

Yayın Tarihi: 2006 – 2013

Sezon Sayısı: 8

Tür: Dram, Gerilim, Gizem

Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas | diğer oyuncular

Konusu: Dexter Morgan, ikili hayat süren ve doğuştan öldürme güdüleri olan biridir.  Gündüzleri Miami Polis Departmanında adli tıp uzmanı olarak çalışmaktadır.  Geceleri ise kusursuz cinayetler işleyen bir seri katildir. Ancak öldürdüğü kişiler sıradan masum insanlar değil; adaletin elinden bir şekilde kaçmış kötü adamlardır! Böylece Dexter, bir yandan içindeki öldürme güdüsünü tatmin ederken, diğer yandan dünyayı kötü adamlardan ve katillerden temizleyerek adaleti tamamlamaktadır.


11. The Sopranos

Final Yapmış En İyi Yabancı Diziler – The Sopranos

Yayın Tarihi: 1999- 2007

Sezon Sayısı: 6

Tür: Dram, Suç

Oyuncular: James Gandolfini, Edie Falco, Michael Imperioli | diğer oyuncular

Konusu: Bir Amerikan-İtalyan mafya babası olan Tony Soprana ve ailesinin diğer fertlerinin yaşamlarını konu edinen dizi, kazandığı ödüller ve aldığı olumlu eleştirilerle izlenmesi gereken en iyi yabancı diziler listemizde yer almayı hak ediyor.  Tony’yi işte, evde ve terapide görüyoruz. Hemen belirtelim, Tony’nin psikoterapisti ile yaptığı samimi konuşmalar diziye ayrı bir seyir zevki katıyor.


10. The Simpsons

En İyi Animasyon Dizileri – The Simpsons

Yayın Tarihi: 1989- devam ediyor

Sezon Sayısı: 31

Tür: Animasyon, Komedi

Oyuncular: Dan Castellaneta, Harry Shearer, Hank Azaria | diğer oyuncular

Konusu: The Simpsons, Springfields kasabasında yaşayan işçi sınıfı, ortalama bir Amerikan ailesinin komik ve eğlenceli hayatlarını konu ediniyor. Obur ve şişman baba Homer; aileyi bir arada tutan, sorumluluk sahibi anne Marge; haylaz ve kurnaz erkek çocukları Bart;  zeki ve entelektüel kızları Lisa; ve emzikle meramını anlatan kızları Maggi…Springfield kasabasının diğer sakinleriyle birlikte Simpson Ailesi, çizgi filmleri sadece çocukların izlemediğinin en büyük kanıtı!


9. The Crown

En Çok İzlenen Yabancı Diziler Sıralaması – The Crown

Yayın Tarihi: 2016- devam ediyor

Sezon Sayısı: 3

Tür: Dram, Biyografik, Tarih

Oyuncular: Claire Foy, Matt Smith, Olivia Colman | diğer oyuncular

Konusu: Dizi, 1940’lardan başlayıp günümüze kadar uzanan süreçte Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını konu ediniyor.  II. Dünya Savaşı’nın ardından siyasi karışıklık içindeki İngiltere’nin başına, ölen babası Kral VI. George’den tacı devralan Kraliçe II. Elizabeth geçer.  Böylece İngiltere tarihinde yeni bir dönem başlayacaktır. Diziyi izledikçe Buckingam Sarayı’nda yaşanan aşklara, entrikalara ve İngiltere’nin siyasi hayatına dair olup bitenlere tanıklık edeceğiz.


8. House of Cards

Son Dönemlerin En İyi Yabancı Dizileri – House of Cards

Yayın Tarihi: 2013- 2018

Sezon Sayısı: 6

Tür: Dram, Gerilim

Oyuncular: Kevin Spacey, Michel Gill, Robin Wright | diğer oyuncular

Konusu: Başkanlık için her türlü acımasızlığı yapan bir politikacının, Francis Underwood’un hikayesi. Hak ettiğini düşündüğü başkanlık koltuğuna oturmak uğruna karısını bile oyunlarına alet etmekten çekinmeyen bu hırslı adam, çabaları sonuçsuz kalıp başarısız oldukça daha da hırslanmata ve daha da acımasız olmaktadır. Kevin Spacey hayranlarının 2018’de final yapmış politik-drama türündeki bu diziyi izlemelerini öneriyoruz.


7. The Prison Break

İzlenecek En İyi Yabancı Diziler – The Prison Break

Yayın Tarihi: 2005 – 2017

Sezon Sayısı: 6

Tür: Dram, Gerilim

Oyuncular: Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies | diğer oyuncular

Konusu: Michael ve Lincoln iki kardeştirler. Birgün Lincoln, Başkan Yardımcısının kardeşini öldürmekle haksız yere suçlanarak hapse yollanır. Burada idam edileceği günü beklemektedir. Bunun üzerine Michael, ağabeyini kurtarmak için küçük bir suç işleyerek kendisini onun olduğu hapse attırır. Amacı, bir kaçış planı hazırlayarak kardeşini ve kendisini o hapishaneden çıkarmaktır.  Ancak bu hiç de o kadar kolay olmayacaktır!


6. Peaky Blinders

İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler – Peaky Blinders

Yayın Tarihi: 2013- devam ediyor

Sezon Sayısı: 5

Tür: Dram, Polisiye, Tarihi

Oyuncular: Cillian Murphy, Helen McCrory, Paul Anderson | diğer oyuncular

Konusu: Amerikan mafia film ve dizilerinden sıkıldıysanız, işte tam size göre bir İngiliz mafia dizisi!  Tarihi fon olarak 1. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’si seçilmiş… Müzikleri, kostümleri ve mekanlarıyla oldukça elit, sofistike ve elegant bir havası var, dizinin.  Konusuna gelince…Tommy Shelby ve kardeşleri, 1. Dünya Savaşı bittikten sonra görev yaptıkları İngiliz Ordusundan ayrılarak ülkelerine dönerler. Savaş sonrası ülkenin her yerini çeteler sarmıştır. Tommy ve  lideri olduğu Peaky Blinders çetesi de Birmingham şehrini kontrol etmektedirler. Ancak Tommy’nin hedefi, Birmingham’ın ötesine uzanan imparatorluğunu kurmaktır. Bu uğurda önüne çıkacak her engeli, ailesinin ve çetesinin de yardımıyla ortadan kaldırmaya kararlıdır.


5. The Mad Men

En Güzel Yabancı Diziler – The Mad Men

Yayın Tarihi: 2007 – 2015

Sezon Sayısı: 7

Tür: Dram

Oyuncular: Jon Hamm, John Slattery, Elisabeth Moss | diğer oyuncular

Konusu: Üç yıl üst üste En İyi Dizi dalında Emmy ve Altın Küre ödülünü kazanan Mad Man, 1960’larda New York’ta bir reklam ajansında çalışan kadın ve erkeklerin hayatlarını konu ediniyor. Ajans, alanında gayet başarılı işler çıkartmaktadır.  Ancak sektörde artan rekabet, ayakta kalmalarını gittikçe zorlaştırmaktadır. Bu yüzden ajans, artan bu rekabet ortamına uyum sağlamak zorundadır. Bu ajansta çalışan Don Draper, mesleğinin zirvesinde yetenekli bir reklam müdürüdür.  Ancak geçmişinden gelen sırları, onun mesleğini ve aile yaşamını tehdit etmektedir.


4. Lost

Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Diziler – Lost

Yayın Tarihi: 2004 – 2010

Sezon Sayısı: 6

Tür: Dram, Fantastik, Macera

Oyuncular:  Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway | diğer oyuncular

Konusu: Los Angeles’a doğru havalanan Oceanic Hava yollarına ait bir uçak, okyanus üzerinde manyetik bir alana kapılırak ıssız ve gizemli bir adaya düşer.  Uçak kazasından kurtulan yolcuların, amacı başlangıçta sadece hayatta kalmaktır.  Ama adada açıklanamyan gizemli olaylar olmaya başladıkça adanın hiç de öyle sıradan ıssız bir ada olmadığını anlamaya başlarlar. Ayrıca, hiç biri adaya şans eseri düşmemiştir; her birinin adanın sırlarını çözmeye yardımcı olacak bir amacı vardır.


3. The Wire

Final Yapmış En İyi Yabancı Diziler – The Wire

Yayın Tarihi: 2002 – 2008

Sezon Sayısı: 5

Tür: Dram, Gerilim, Polisiye

Oyuncular: Dominic West, John Doman, Reg E. Cathey | diğer oyuncular

Konusu: Dizinin yapımcısı ve yazarı David Simon’ın eski bir polis muhabiri olmasından olsa gerek yer yer belgesel tadında olan başarılı bir yapım, The Wire.  Gerçek olaylardan esinlerek çekilen dizi, suçluların dünyasına farklı bir pencereden bakıyor.  Baltimor’un sokaklarında geçen olaylara sadece polisin veya suçluların gözünden değil; suçlardan etkilenen herkesin (politikacıların, medyanın, uyuşturucu bağımlılarının ve diğer sıradan vatandaşların) gözünden bakılıyor.


2. Breaking Bad

Yabancı Dizi Tavsiyeleri – Breaking Bad

Yayın Tarihi: 2008 – 2013

Sezon Sayısı: 5

Tür: Dram, Suç, Gerilim

Oyuncular: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn | diğer oyuncular

Konusu: Dizi, orijinal ve sürükleyici senaryosuyla ve muhteşem oyunculuklarıyla sizi ekran başına bağlayacak  Emmy ve Saturn Ödüllü başarılı bir yapım.  Diziyi izlerken, kendinizi “iyi” ve “kötü” kavramları arasındaki ince çizgiyi sorgularken bulacaksınız.  Walter White, lisede kimya öğretmenliği yapan ve maddi zorluklar çeken biridir.  Öyleki ailesinin ihtiyaçları karşılamak için oto yıkamacılığı bile yapar. 50 yaşına girdiği doğum gününde Walter, kanser olduğunu öğrenir. Bunun üzerine, kendinden sonra ailesine bir birikim bırakmak ve onların maddi sıkıntı çekmeden yaşamalarını sağlamak için eski bir öğrencisinin de yardımıyla uyuşturucu üretimi işine başlar.


1. Game of Thrones

İzlenmesi Gereken En iyi Yabancı Diziler – Game of Thrones

Yayın Tarihi: 2011- devam ediyor

Sezon Sayısı: 8

Tür: Dram, Fantastik, Macera

Oyuncular:  Peter Dinklage, Kit Harington, Emilia Clarke | diğer oyuncular

Konusu: Dizi, fantastik bir dünya olan Westeros’da geçen olayları konu ediniyor.  Dokuz güçlü ve soylu aile “Seven Kingdom-Yedi Krallığı” kontrol etmek için savaşmaktadır.  Bu arada, antik bir düşmanın mirasçıları binlerce yıl uykuda kaldıktan sonra gaspedilmiş vatanlarını tekrar  almak için geri döner. George R.R. Martin’in romanından televizyona aktarılan ve her bir bölümü sinema filmi tadında olan bu yapım, muhteşem görselliği, harika senaryosu ve zengin oyuncu kadrosuyla “İzlenmesi Gereken En iyi Yabancı Diziler” listemizin 1. sırasında olmayı hak ediyor.


 

Bir cevap yazın