Erkeğin, Sevdiği Kadını Terk Etmesinin 6 Nedeni

Hemen her toplumda/kültürde, aşkın ve ilişkinin başlangıç aşamalarında erkek, kadına göre daha fazla çaba sarf eder. Örneğin, bir erkek aşık olduğunda, kendisini sevdiği kadına açıp “evlilik/arkadaşlık teklifi” ettiğinde,  muhtemel “hayır”ın vereceği acıyı göz önünde bulundurarak bu teklifini yapar. Bu yüzden, bir ilişkiyi (evlilik, partnerlik, vs.) başlatmak -özellikle erkek için- zordur.  Ama bundan daha zoru, belki de bu ilişkiyi sürdürmektir. Çünkü  kadın-erkek ilişkilerinde kaçınılmaz olarak iniş-çıkışlar olabiliyor. Her iki taraf da belli beklentilerle ve umutlarla ilişkiye başlıyor.  Ama bazen bu beklentiler ve umutlar arzu edilen yönde gitmeyebiliyor. Böyle bir durumda erkeğin, sevdiği kadını terk etmesinin (ya da tersi) kaçınılmazlığı söz konusu olabiliyor.

Aslında her erkek, “kadın zihninin nasıl çalıştığını ve kadınların ne istediğini bilmediğini” bilir.  Buna rağmen ilişkiler öyle bir noktaya gelir ki o noktadan sonra erkek, çok sevmesine rağmen sevdiği kadından ayrılmayı düşünmeye başlar. Şüphesiz, bu durum kadın için de geçerlidir. Ama o, başka bir yazının konusu…  Aynı konuya kadının gözünden bakan “Kadının, Sevdiği Erkeği Terk Etmesinin 6 Nedeni” başlıklı o yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Aşağıda devam eden “Erkeğin, Sevdiği Kadını Terk Etmesinin 6 Nedeni” başlıklı  bu yazımızda, “bir erkek neden karısını/partnerini/sevgilisini terk eder? Hem de sevmesine rağmen…” sorusunun cevabı üzerinde duracağız.

İŞTE, ERKEĞİN SEVDİĞİ KADINI TERK ETMESİNİN 6 NEDENİ:

1) PARTNERİNİN, KENDİSİNİ DÜZELTMEYE/DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞINI DÜŞÜNMESİ.

Erkeklerin Terk Etmesinin Nedenleri – 1) PARTNERİNİN, KENDİSİNİ DÜZELTMEYE/DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞINI DÜŞÜNMESİ

Bir erkek yeterli olmadığını, kusurlarının çok büyük olduğunu veya sürekli yargılandığını hissetmeye başladığında, çıkışı aramaya başlar. Kadınlar, genellikle farkında olmadan, erkekleri “projeleri” yaparak ve onları değiştirmeye ya da “geliştirmeye” çalışarak kırma eğilimindedirler.

Albert Einstein‘in dediği gibi, “Erkekler asla değişmeyecekleri umuduyla kadınlar ile evlenir. Kadınlar ise, değişecekleri umuduyla erkeklerle evlenir. Her zaman ikisi de hayal kırıklığına uğrar ”. Bir erkeğin gerçekten ihtiyacı olan, gönülden cesaretlendiren bir kadındır.  Böylece erkek, gerçekte kim olduğunu keşfedebilir. Bir ilişkide hepimizin ihtiyaç duyduğu şey budur. Bir erkek, ancak sevgi dolu ve destekleyici bir kadın yardımıyla büyüyüp olgunlaşabilir.

2) BAŞARILI EŞİNİ, KENDİSİNE TEHDİT OLARAK GÖRMESİ.

Erkekler Neden Eşini Terk Eder? – 2) BAŞARILI EŞİNİ, KENDİSİNE TEHDİT OLARAK GÖRMESİ

Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre erkekler, eşleri başarı yaşadıklarında, – doğrudan rekabet içinde olmasalar bile – özgüvenlerine büyük bir darbe alırlar. Bir kadının başarısı, erkeğin ilişkilerinin geleceğini nasıl gördüğünü de olumsuz yönde etkiler.

Erkek hak ettiğini düşündüğü başarıya ulaşamamışsa, bu durum, genellikle ilişkiyi bırakması için çok önemli bir nedendir. Kadının başarısında ona katılamaz ya da onu destekleyemez. Çünkü kendi içinde, eşinin başarısını kendi başarısızlıklarıyla karşılaştırır. Kadının, bilerek veya bilmeyerek kendi başarısına sürekli vurgu yapması, işleri daha da kötüleştirecektir.

3) SÜREKLİ “DIRDIR” VE ŞİKAYET ETMESİ.

Erkekler Neden Terk Eder? – KADININ, SÜREKLİ “DIRDIR” VE ŞİKAYET ETMESİ

Erkekler bazen sınırları zorlarlar; ama bu durum, asla bir kadının yüzlerce kez aynı şeyi söylediğinden daha sık değildir. Sürekli dırdır yapma ve küçümseme bir ilişkiyi mahvedebilir. Erkekler çocuk gibi davranabilirler, fakat asla çocuk değildirler. Sürekli sızlanma ve şikayet etmeyi nadiren hoş görürler. Erkeklerin takdir edilmeyi ve beğenilmeyi hissetmeleri gerekir. Zaten, yeni tartışmalara ve çatışmalara neden olduğunu bildikleri için kadınların dırdır ve şikayetlenmelerini dinlemeyeceklerdir.

4) YETERİNCE İLGİ VE YAKINLIK GÖSTERMEMESİ.

Bir Erkek Ne İster? – 4) KADININ, YETERİNCE İLGİ VE YAKINLIK GÖSTERMEMESİ

İster inanın ister inanmayın, erkekler de en az kadınlar kadar samimi ilgi ve yakınlık bekler. Bir kadın, bir şeyler yapmak isteyen partnerini durduğunda, erkeğin bunun olması için yalvarması gerekiyorsa, erkek bir müddet sonra yeni ilişkiler aramaya başlayacaktır.

Bir erkek partneriyle yakın ilişkide olamayacaksa, onunla uzun süre devam etmek istemeyecektir. Bir erkek, birçok nedenden dolayı bir kadına aşık olur; ancak onun hayatında yer tuttuğunu ve arzu edildiğini hissetmesi gerekir.

5) ONU BAŞKA ERKEKLERLE KIYASLAMASI.

Terk Eden Erkek Psikolojisi – 5) KADININ, ONU BAŞKA ERKEKLERLE KIYASLAMASI

Bir erkek için geçmişteki ilişkiler hakkında bir konuşmayı dinlemekten daha can sıkıcı bir şey yoktur. Kadın, onu eski sevgiliyle karşılaştırmaya başladığında ya da başka erkelerin neyi-nasıl yaptığını anlatmaya başladığında, bu, sonun başlangıcıdır. Erkekler, eşlerinin geçmiş ilişkilerini ya da başka erkelerin neler yaptıklarını analiz etmek istemezler.

Bir erkek, şu anda önemli olan tek kişinin kendisi olduğuna inanmak ister. Bir önceki sevgilinin ya da  böyle bir durumda diğer erkeklerin nasıl bir şey yaptığını duymak istemez. Şu an yaptığı şeyin yeterli olduğunu bilmek ister.

6) ONUN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMASI.

Terk Eden Erkek – 6) KADININ, ONUN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMASI

Erkekler, kendi alanlarının olmasını isterler. Erkekler, bir mülk gibi muamele görmek ya da çocuk bakıcısı gibi görülmek istemezler.  Erkekler, özgürlüklerini kaybetmekten çok korkarlar. Bir erkek, arkadaşlarıyla spor yapıp, gezilere veya sosyal faaliyetlere katılma özgürlüğünü kaybettiğini hissetmeye başladığında, ayrılmayı seçebilir. Sağlıklı bir ilişki, her iki tarafın da kendi arkadaşları ve hobileri olmasını gerektirir. Birbirine aşırı bağımlılık, bir ilişkinin ateşini söndürebilir.

Özetle, erkekler takdir edilme, saygı duyulma ve desteklenme beklentisiyle âşık olurlar. Bir erkek artık kendini hikayenin (ilişkinin) kahramanı gibi hissetmiyorsa, doğal olarak ilişki durumunu değiştirip değiştirmeme konusunda ciddi bir kararla karşı karşıya kalır.

 

Bir cevap yazın