Microsoft, İnternet Tahta ve Kart Oyunlarını Kapatıyor!

Hoşça kal, Microsoft Tahta ve Kart Oyunları!..Hepimizin severek oynadığı tahta ve kart oyunları (board and card games) Windows’un eski sürümlerini kullananlar için artık tarih oluyor! Microsoft aslında Windows’un eski versiyonlarını kullananlar için bunun olacağının ipuçlarını vermişti. Çünkü Microsoft, işletim sistemi kullanıcılarını daima Windows’un üst versiyonlarına yükseltmek için teşvik ediyordu (ya da baskı mı demeliyiz!?). Ama artık kesinleşti: Microsoft İnternetten Oynanan Tahta ve Kart Oyunlarını Kapatıyor!

Yazılım Devi, artık Backgammon (Tavla), Checkers (Dama), Hearts (Kalp), Reversi, Spades ve MSN Go oyunlarının internet erişimini kapatıyor. Erişimin ne zaman kapatılacağı ise  hangi Windows versiyonunu kullandığınıza bağlı olarak değişiyor. Oyunlar, Windows XP ve Windows Me kullanıcıları için 31 Temmuz 2019’da kapanıyor. Windows 7 kullanıcıları ise 22 Temmuz 2020 tarihine kadar bu oyunları kullanmaya devam edebilecekler. Ancak, Microsoft’un Windows 7’den desteğini çekeceğini ilan ettiği tarihten yaklaşık 1 hafta sonrasına denk gelen 22 Temmuz 2020’den sonra, Windows 7 kullanıcıları için de bu oyunlar artık internetten erişilemeyecek.

Microsoft’tan bu konuda, “Bu, bizim için zor bir karardı. Ama yazılım ve donanım ortaklarımızla birlikte artık kaynaklarımızı daha yeni teknolojilere yönlendirme zamanı gelmişti” şeklinde açıklama yapıldı. Bu gelişme aslında hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü Microsoft’un, uzun süredir xCloud Xbox Oyun Akışı Hizmeti (Game Streaming Service) üzerine yoğunlaştığı biliniyor. Ekim 2019’da başlaması planan bu servis üzerinden, tablet ve cep telefonları ile Xbox One kütüphanesinde yer alan 3500’ün üzerinde oyun oynanabilecek.  Ayrıca on milyonlarca xBox One sahibi, xCloud hizmetine halihazırda sahip oldukları bu cihazları aracalığıyla ücretsiz olarak erişim sağlayabilecekler.  Hem de hangi xBox One versiyonu kullandıklarından bağımsız olarak bütün cihazlarıyla bu erişim mümkün olabilecek.

Bu açıdan bakıldığında aslında Microsoft’un tahta ve kart oyunlarını kapatma kararına, Oyun Akış Hizmetleri (Game Cloud Streaming Services)’lerdeki gelişmelere Microsoft’un da uyum sağlaması yönünde atılmış bir alt yapı hazırlama adımı olarak bakmak çok da yanlış olmayacaktır. Umarız Oyun Akış Hizmetleri’ndeki gelişen ve artan bu rekabet, son tüketiciler olarak bizlere fiyat ve performans olarak olumlu olarak yansır.

Kaynak: Cnet

Bir cevap yazın