Sinema Tarihinin İzlenmesi Gereken En İyi 50 Filmi

Sinema filmleri, diğer sanat dalları içinde belki de en fazla duygularımızı ve düşüncelerimizi harekete geçiren sanat eserleridir.  Bazı filmler vardır; sizi değiştirir. Bazı filmler vardır; uzun süre üzerinizde  etki bırakır.  Bazıları sizi derinlemesine düşündürürken, bazıları yüzünüzde sıcacık bir gülümseme bırakarak sizi rahatlatır. Sinema filmlerinin bu gücü, izleyiciyi hikaye ile duygusal olarak birbirine bağlayabilme becerisinde yatmaktadır.

İşte, sinema tarihinin izlenmesi gereken en iyi 50 filmi listesinde, bu unutulmaz filmleri en iyi film önerileri olarak beğeninize sunuyoruz.  Sizin için ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken en güzel 50 filmi derlerken belli bir kategoriye bağlı kalmadık.  Sinemanın baş yapıtları olan bu en güzel filmler, bazen en iyi aksiyon filmleri; bazen  en ürpertici korku filmleri; bazen gerim gerim geren gerilim filmleri; bazen mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri; bazen en güzel komedi filmleri; bazen de en duygusal romantik aşk filmleri olarak listemize girdi. İşte sizin için seçtiğimiz efsane olmuş, en iyi yabancı filmler listesi…İyi seyirler…

(Not: Eğer ben sinema filmi değil, dizi izlemek istiyorum diyorsanız; En İyi Yabancı Diziler Sıralamasını bulacağınız “İzlenmesi Gereken En iyi Yabancı Diziler: 50 Dizi Önerisi” başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz).


50. Zincirsiz (Django Unchained) 

En iyi Yabancı Filmler – Zincirsiz (Django Unchained)

Yapımı: 2012 – ABD

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio, Christoph Waltz, Kerry Washington, Samuel L. Jackson

Konusu: Amerika İç Savaşı’ndan hemen önce Güney bölgesinde geçen film, Köle Django’nun Alman asıllı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor. Eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varan Django, özgürlüğü karşılığında Brittle kardeşleri kendisine getirme sözü verir. Zamanla “Avlanma” hünerini daha da geliştiren Django’nun artık tek bir hedefi vardır: köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı bulmak ve onu kurtarmak.


49. Taksi Şoförü (Taxi Driver)

Sinema Tarihinin İzlenmesi Gereken En İyi 50 Filmi – Taksi Şoförü (Taxi Driver)

Yapımı: 1976 – ABD

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Cybill Shepherd, Harvey Keitel, Jodie Foster, Albert Brooks

Konusu: Taksi Şoförü Travis, Vietnam savaşının izlerini henüz üzerinden atamayan eski bir askerdir. Sosyal hayatındaki başarısızlığının üstüne, bir de saplantılı bir tutku beslediği Bickle’dan beklediği karşılığı bulamaz. Böylece bir silah alıp harekete geçer ve sokakların pisliğini temizlemeye karar verir. Bu esnada kendini bir fahişeyi kurtarmaya adar.


48. Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)

Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Filmler – Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)

Yapımı: 1962 – ABD

Yönetmen: Robert Mulligan

Oyuncular: Robert Duvall, Gregory Peck, Paul Fix, Alice Ghostley, James Anderson

Konusu: 1930’lu yılların ırkçı ortamında ABD’nin güneyindeki Alabama’nın bir kasabasında, genç bir kadına tecavüz etmekle suçlanan bir Afro Amerikalı’yı savunma görevi, avukat Atticus Finch’e verilir. Avukat Finch, çevresindekilerin tepkilerine rağmen haksız yere suçlandığını düşündüğü genci savunmaktan vazgeçmeyecektir.


47. Truman Show (The Truman Show)

En İyi Yabancı Filmler Sıralaması – Truman Show (The Truman Show)

Yapımı: 1998 – ABD

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular:Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney, Noah Emmerich, Natasha McElhone,

Konusu: Dünyanın en güzel adalarından birinde insanlar, herhangi bir sorunla karşılaşmadan imrenilecek derecede mükemmel bir hayat sürmektedirler. Filmin başkarakteri Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, ilerleyen günlerde çeşitli gizemli anlarla karşılaşacak ve bir şeylerin yolunda gitmediğini farkına varacaktır. Bunun üzerine sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını sorgulamaya ve anlamaya çalışacaktır.


46. 13. Kat (The Thirteenth Floor)

En İyi Amerikan Filmleri – 13. Kat (The Thirteenth Floor)

Yapımı: 1999 – ABD

Yönetmen:Josef Rusnak

Oyuncular: Craig Bierko, Armin Mueller-Stahl, Gretchen Mol

Konusu: Bir gökdelenin 13. katındaki ofislerinde son yazılımlarını deneyen Douglas ve Whitney, sanal simülatör yardımıyla  1930’ların Los Angeles’ını yeniden inşa etmiş ve  bu yolla 1930’ların Los Angeles’ında sanal maceralar yaşamaktadırlar. Fakat bir gün şirketin kurucusu ve programın yazılımcılarından Hannon Fuller bir cinayete kurban gider. Tek şüpheli ise Douglas’dır; öyle ki zihninde boşluklar olan Douglas bile kendinden şüphe duymaktadır. Bu yüzden iş arkadaşı Whitney’nin yardımıyla sanal dünyaya girip Fuller’dan bir mesaj aramaya başlar.  

“Matrix” ve “Başlangıç” filmlerinin habercisi kabul edilen 13. Kat‘ı , eğer hala izlemediyseniz,  bu iki filmden önce izlemenizi tavsiye ediyoruz.


45. Amelie (Amélie)

En Popüler Filmler – Amelie (Amélie)

Yapımı: 2001 – Fransa, Almanya

Yönetmen: Jean Pierre Jeunet

Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Yolande Moreau, Jamel Debbouze, Dominique Pinon

Konusu: Beş dalda Oscar’a aday gösterilen  film, Amelie adında  masum ve naif bir genç kızın hayatını anlatıyor. Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendisini etrafındakilere yardım etmeye adamıştır.  Çalıştığı kafede romantik hayaller kurarak hayatın ironilerini yaşamaktadır. Aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. Bir gün, bir çocuğun hatıralarını içeren küçük bir kutu bulur ve kutunun gerçek sahibini bulmaya karar verir.  Acaba bu kutu, Amelie için  aşkın ve romantizmin başlangıcı mı olacaktır? 


44. Gladyatör (Gladiator)

En İyi Filmler Listesi – Gladyatör (Gladiator)

Yapımı: 2000 – ABD, İngiltere

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Russell Crowe, Djimon Hounsou, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Giorgio Cantarini

Konusu: Gösterildiği yıl hem gişedeki büyük başarısıyla hem de aldığı Oscar’larla adından çokça söz ettiren film,  bir Roma generalinin intikam öyküsünü anlatıyor. Maximus, halk ve yaşlanan İmparator Marcus Aurelius tarafından sevilen güçlü bir Roma generalidir. Ölümünden önce, İmparator, kendi oğlu Commodus’u değil;   General  Maximus’u varisi olarak seçer.  Bu durum, tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız  eder ve Maximus ve ailesinin öldürülmesi emrini verir.  Karısını ve çocuğunu ölümdeen kurtaramayan Maximus, gladyatörler arenasına sürgün edilir. Maximus’un artık  tek bir amacı vardır: Commodus’u öldürmek ve ailesinin intikamını  almak.


43. Kelebek (Papillon)

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler – Kelebek (Papillon)

Yapımı: 1973 – ABD, Fransa

Yönetmen: Franklin J. Schaffner

Oyuncular: Dustin Hoffman, Steve McQueen, Anthony Zerbe, Don Gordon, Gregory Sierra

Konusu: Henri Charriére’nin gerçek hayat hikayesini anlatan Papillon isimli kitaptan beyaz perdeye uyarlanan filmin baş kahramanı ‘Kelebek’ lakaplı Henri Charriére, haksız yere cinayet suçuyla suçlanmaktadır.  Masumiyetini kanıtlayamayan Kelebek, Fransa’nın kötü ünüyle nam salmış Şeytan Adası’ndaki yüksek güvenlikli hapishaneye gönderilir.  Hapishanede, korunma karşılığında hapisten kaçışlarını finanse etmeyi kabul eden Louis Dega isimli zengin bir mahkumla tanışır. Louis Dega ve Kelebek arasındaö zamanla firar planıyla birlikte sadakate dayalı samimi bir dostluk kurulacaktır. 


42. Indiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları (Indiana Jones And Raiders of The Lost Ark)

En İyi 50 Film – Indiana Jones And Raiders of The Lost Ark

Yapımı: 1981 – ABD

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Harrison Ford, Alfred Molina, John Rhys-Davies, Karen Allen, Paul Freeman

Konusu: Indiana Jones film serisinin ilk filmidir.  Filmin konusuna gelince…Yıl, 1936’dır. Arkeolog ve maceracı Dr. Indiana Jones, ABD hükümeti tarafından, içinde 10 Emir’in olduğu Ahit Sandığı’nı bulmak üzere  görevlendirilir. Fakat Adolf Hitler’in Nazileri de müthiş güçlere sahip olduğu düşünülen bu sandığın peşindedir. Jones, ve eski sevgilisi Marion’u Nepal’den Kahire’ye kadar uzanan tuzak ve tehlikelerle dolu bir maceraya beklemektedir. 


41. Sapık (Psycho)

IMDB İzlenmesi Gereken Filmler – Sapık (Psycho)

Yapımı: 1960 – ABD

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Martin Balsam, Vera Miles, Lurene Tuttle

Konusu:  Sinema tarihinde, adından ünlü “duş sahnesiyle” söz ettiren bu efsane film,  Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.  Çalıştığı iş yerinden büyük miktarda  para çalan Marion Crane, bu parayla sevdiği adamla evlenerek yeni bir hayat kurmak ister. Sevgilisi ile buluşmayı planlayarak yola koyulan Marion, geceyi Bates Motel’de konaklayarak  geçirmek zorunda kalır.  Ancak, moteli işleten Norman Bates, annesiyle  ve kuşlarla saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yedikten sonra Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir.


40. Köstebek (The Departed)

Son Dönemlerin En İyi Filmleri – Köstebek (The Departed)

Yapımı: 2006 – ABD, HongKong

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Vera Farmiga, Mark 

Konusu: Dört dalda Oscar sahibi olan film, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen mücadeleyi anlatıyor.  Uzun yıllardır mafya tarafından yetiştirilen genç polis Colin Sullivan, emniyet teşkilatı içine sızdırılmıştır ve  son derece iyi pozisyondadır. Benzer şekilde polisin aynı amaçla yetiştirdiği Billy Costigan da mafya içine sızdırılmıştır.  Her iki cephede de köstebeklerin var olduğu anlaşıldığında, söz konusu köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri heyecan ve gerilim dolu bir koşturmaca başlayacaktır.


39. Whiplash (Whiplash)

Son Yılların En Güzel Filmleri – Whiplash (Whiplash)

Yapımı: 2014- ABD

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: J.K. Simmons, Miles Teller, Paul Reiser, Melissa Benoist, Austin Stowell

Konusu: Prestijli bir müzik akademisine giren genç ve yetenekli davulcu Andrew Neiman, kendisini okuldaki en saygın orkestra şefi olan  Terrence Fletcher’in kanatları altında bulur. Ancak Fletcher, potansiyelinin olduğunu gördüğü öğrencilerini, insani sınırlarını zorlayarak eğitmeye çalışan bir müzik öğretmenidir.  Fletcher’ın gözüne girebilmek için insanüstü bir çalışma sergileyen, ailesini ve özel hayatını bile bir kenara atan Neiman ile Fletcher’ın arasında tansiyonu hiç düşmeyecek bir öğretmen-öğrenci ilişkisi başlayacaktır.


38. Piyanist (The Pianist)

İzlenmesi Gereken Filmler – Piyanist (The Pianist)

Yapımı: 2002 – İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya

Yönetmen: Roman Polanski

Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Roman Polanski, Emilia Fox, Ed Stoppard

Konusu: Wladyslaw Szpilman’ın anılarını içeren aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alıyor.  Nazi işgali altındaki Polonya’da, tüm Yahudiler gibi O ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştür. Ancak daha sonra Reinhard Operasyonu sırasında ailesinden kopartılmıştır. Çalışma kampına gönderilmekten kurtulmayı başaran müzisyen, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalmasına rağmen Varşova’nın kenar mahallelerindeki harabeler arasında saklanarak hayatta kalmayı başarır.


37. Çifte Tazminat (Double Indemnity)

İzlenmesi Gereken Filmler Listesi – Çifte Tazminat (Double Indemnity)

Yapımı: 1944 – ABD

Yönetmen: Billy Wilder

Oyuncular: Barbara Stanwyck, Edward G. Robinson, Fred Macmurray, Porter Hall, Jean Heather

Konusu: Sigorta satıcısı Walter Neff, bir müşterisinin otomobil poliçesini yenilemek için gittiği evde, onun çekici karısı Phyllis Dietrichson ile tanışır. Çift birbirine aşık olur ve aralarında bir ilişki başlar. Bay Dietrichson’u hayat sigortası parası için çift tazminat maddesiyle öldürmek için bir plan yaparlar. Ne yazık ki, her şey plana uygun bir şekilde gitmeyecektir. Zeka dolu senaryosu ve başarılı kurgusuyla, adeta bir polisiye roman akıcılığına sahip bu güzel filmi izlerken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.


36. Yıldızlararası (Interstellar)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri – Yıldızlararası (Interstellar)

Yapımı: 2014 – ABD, İngiltere

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular:

Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Elyes Gabel, Wes Bentley

Konusu: Evrendeki “Solucan Delikleri” teorisinden ilham alan film, bilim kurgunun yanı sıra duygusal öğeler de içeriyor. Yakın gelecekte, Dünya’ nın geleceği felaketler, kıtlıklar ve kuraklıklar nedeniyle tehdit altındadır.  İnsanlığın hayatta kalmasını sağlamanın tek yolu vardır: Yıldızlararası yolculuk. Güneş sistemimizin en uzağında yeni keşfedilen bir solucan deliği, daha önce hiç kimsenin gitmediği, insan yaşamını sürdürmek için uygun ortama sahip bir gezegene gitmesine imkan sağlamaktadır.  Bu görevi üstlenen bir grup astronot-kaşif, 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu bu ortamda hızlı ve cesur olmak zorundadır.


35. Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Kesinlikle İzlenmesi Gereken Filmler Listesi – Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Yapımı: 1998 – ABD

Yönetmen: Tony Kaye

Oyuncular: Edward Norton, Edward Furlong, Ethan Suplee, Fairuza Balk, Elliott Gould

Konusu: Derek Vinyard bir dazlak ve Neo-Nazi çetesinin lideridir.  Bir gün kamyonetini çalmaya çalışan iki zenciyi  öldürür ve tutuklanarak 3 yıllığına  hapise gönderilir. Hapishanede, hayatı ve ırkçı düşüncelerini  sorgulaması için ona yeterince zaman verir. Hapishaneden çıktığında geçmişteki nefretinden ve önyargılarından kurtulmaya karar verir. Çeteden ayrılarak normal bir hayat sürdürmeye çalışır. Ancak, önceki hayatı ve önyargıları küçük kardeşi Danny’i etkilemiştir.  Artık bir “dazlak” olmayan Derek’in  tek amacı kardeşini bu yanlış yoldan geri döndürmeye çalışmak olacaktır. 


34. 3 Ahmak (3 Idiots)

En Güzel Komedi Filmleri – 3 Ahmak (3 Idiots)

Yapımı: 2009 – Hindistan

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Oyuncular: Aamir Khan, Kareena Kapoor, Sharman Joshi, Madhavan, Boman Irani

Konusu: Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını konu alan film, daima yarış üzerine kurulu ezberci eğitim sistemini sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirirken,  aynı zamanda  3 arkadaş arasındaki dostluğu da işliyor. 


33. Şehir Işıkları (City Lights)

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler – Şehir Işıkları (City Lights)

Yapımı: 1931 – ABD

Yönetmen: Charles Chaplin

Oyuncular: Charles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee, Harry Myers, Al Ernest Garcia

Konusu: İyi yürekli bir sokak serserisi, görme engelli bir çiçek satıcısına aşık olur.  Kendisini  kıza zengin bir adam olarak tanıtır. Bunu yaparken, hayatını kurtardığı bir milyonerin kendisine yardım edeceğine güvenmektedir. Adamın kapısınıa gidip, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. halbuki zengin insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmektedirler.


32. Kill Bill: Bölüm 2 (Kill Bill: Volume 2) 

En Çok İzlenen Yabancı Filmler – Kill Bill: Bölüm 2 (Kill Bill: Volume 2)

Yapımı: 2004 – ABD

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Samuel L. Jackson, Hannah, Michael Madsen, Gordon Liu

Konusu: Aslında tek bir bir olarak çekilen Kill Bill, yapımcıların ısrarı üzerine iki filme bölünmüş. Bu yüzden bu filme ayrı bir film olarak değil, ilk filmin devamı gözüyle bakmak gerekiyor. İlk filmde cevapsız bırakılan bir takım belirsizlikler, Gelin’in Bill ile ilişkisinin içeriği ya da olan bitenlerin nedenleri ve nasıllarına cevaplar bu bölümde aydınlanıyor. 


31. Kill Bill: Bölüm 1 (Kill Bill: Volume 1)

Yabancı Filmler – Kill Bill: Bölüm 1 (Kill Bill: Volume 1)

Yapımı: 2003 – ABD

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Lucy Liu, Hannah, Michael Madsen

Konusu: Filmin “Gelin” (The Bride) takma adlı baş karakteri, liderliğini Bill’in yaptığı bir suikast takımının üyesidir. Bill’in çocuğuna hamile olduğunu fark etmesi üzerine Gelin, bir katil olarak yaşadığı hayatından kaçmaya karar verir ve Texas’a yerleşir.  Burada tanıştığı adamla evleneceği gün, öfkeli ve kıskanç Bill diğer çete üyeleriyle birlikte düğünü basar ve kilisedeki herkesi öldürür.  Katliamdan şans eseri kurtulan ama bebeğini kaybeden Gelin, 4 yıl sonra komadan uyanır. Düğün günü kendisine yapılanların hepsini hatırlamaktadır. Şimdi sıra, bu ölüm çetesinin üyelerini tek tek öldürerek intikamını almaya gelmiştir.


30. Yurttaş Kane (Citizen Kane)

İzlenmesi Gereken 50 Film – Yurttaş Kane (Citizen Kane)

Yapımı: 1941 – ABD

Yönetmen: Orson Welles

Oyuncular: Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore

Konusu: Sinema tarihinin en önemli başyapıtlarından olan Yurttaş Kane, ölen bir iş adamının ölmeden önce söylediği bir sözün sırrını açığa çıkarmaya çalışan bir muhabirin hikayesini konu ediyor. Gösterişli hayata sahip multimilyoner medya patronu Charles Foster Kane, muhteşem şatosu  Xanadu’da tek bir kelime söyleyerek yalnız ölür: “Rosebud”.  Genç bir gazeteci, Kane’nin son sözünün ne anlama geldiğini araştırmak için görevlendirilir. Bu kelimenin anlamını açığa çıkarmaya çalışan gazeteci Jerry Thompson, Foster’ın arkadaşları, ailesi ve iş arkadaşlarıyla röportajlar yapmaya başlar. Bu kişiler Kane hakkında hikayeler anlattıkça gazeteci bulmacanın parçalarını birleştirmeye başlar. 


29. Çağrı (The Message)

Tarihi En İyi Yabancı Filmler – Çağrı (The Message)

Yapımı: 1977 – Kuveyt, Fas, Libya, Lübnan, İngiltere

Yönetmen: Mustafa Akkad

Oyuncular: Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, John Bennett, Johnny Sekka

Konusu: Çağrı, büyük bir prodüksiyon olması ve Hz. Muhammed’i göstermeden İslam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini kazanmış bir yapım. En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan film, başta Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn’in eşsiz oyunculuğu olmak üzere muhteşem oyunculukları, diyalogları ve müzikleriyle tam bir başyapıt. Bu yüzden sinema tarihinin izlenmesi gereken en iyi 50 filmi listemizde olmayı kuşkusuz hak ediyor. Filmin konusuna gelince, Arap toplumu köleliğin hüküm sürdüğü, alkol ve uyuşturucu gibi kötüliklerin pençesinde, kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü acımasız ve karanlık bir dönem yaşamaktadır. İşte, böyle bir ortamda, Hz. Muhammed, insanları putlara değil, tek bir Allah’a tapmaya davet ediyor ve şehre hükmedenlerin acımasız yönetimlerine karşı mücadele ediyor. 


28. Yedi (Se7en)

En İyi Polisiye Filmler – Yedi (Se7en)

Yapımı: 1995 – ABD

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, Spacey, William Davidson, Hawthorne James

Konusu: Film, Hıristiyanlık inançlarına göre 7 ölümcül günahı  (Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik) işleyenleri cezalandıran bir seri katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini konu ediniyor. Sürükleyici konusu, oyuncuların performansları ve özellikle sürpriz ve çarpıcı finali ile  sinema tarihinin efsane filmleri arasında yer alıyor.


27. Yeşil Yol (The Green Mile) 

İzlenecek En İyi Yabancı Filmler – Yeşil Yol (The Green Mile)

Yapımı: 1999 – ABD

Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, Sam Rockwell, Gary Sinise, David Morse

Konusu: Film, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun sıra dışı  öyküsünü anlatıyor.  Gardiyan Paul Edgecomb’un görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir.  Bunu defalarca yapmış olmasına rağmen hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilememiştitr. Coffey’in iri yarı ve ürkütücü görünümünün altında aslında saf ve naif bir ruh yatmaktadır.  İki küçük kız çocuğunu öldürmekten  yargılanan Coffey’in olağan üstü güçleri,  Gardiyan Paul’u mucizelerin varlığına inandıracaktır.


26. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) 

Dünya Genelinde En Fazla İzlenen Filmler – Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)

Yapımı: 1995 – ABD, İngiltere, Almanya

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Gabriel Byrne, Kevin Pollak, Kevin Spacey, Benicio Del Toro, Chazz Palminteri

Konusu: Birbirinden yetenekli ve kendi alanlarında uzman 5 sabıkalı, basit bir kamyon kaçırma olayından sonra gözaltına alınırlar.  San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştıran polis, teknedeki 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası yla ilgili olarak bu 5 kişiden şüphelenmektedir. Patlamadan kurtulan iki kişiden biri yanıklarla dolu vücuduyla korkmuş bir Macar terörist ve diğeri de Verbal Kint adında bir tetikçidir. Tek canlı tanık olan Verbal Kint hikayeyi baştan sona soğukkanlılıkla kendisine aktarmaktadır. Tüm soru işaretleri bir  suç lordundunun üzerinde yoğunlaşır: “Keizer Soze”. Kimdir bu, Keizer Soze?


25. Altıncı His (The Sixth Sense)

En Iyi Korku Filmleri – Altıncı His (The Sixth Sense)

Yapımı: 1999 – ABD

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

Konusu: Altıncı His, sinema tarihinin korku-gerilim türünün en önemli başyapıtlarından biridir. Filmin baş karakteri Malcolm Crowe, hayaletler gören korkmuş bir çocuğa  yardım etme görevini üstlenen başarılı bir çocuk psikiyatrıdır. Fakat çocukla olan ilişkisi derinleştikçe, çocuğun gördükleri ve sahip olduğu bir sır hakkında kendisini de etkileyecek bazı gerçekleri öğrenir.


24. Cesur Yürek (Braveheart) 

Yabancı Film Tavsiyeleri – Cesur Yürek (Braveheart)

Yapımı: 1995 – ABD

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Brendan Gleeson, Catherine McCormack, Brian Cox

Konusu: Film, William Wallace adlı efsanevi 13. yüzyıl İskoç halk kahramanının hikayesini anlatıyor. William yıllar sonra memleketi olan İskoçya’daki köyüne döner. Niyeti çiftçi olarak yaşayıp sakin bir hayat sürmektir.  Ancak birgün, çocukluk aşkı Murron, köye gelen İngiliz askerleri tarafından öldürülünce, intikamını almak için mücadeleye girişir. İngilizlere karşı başlattığı bu mücadele, kısa zamanda ülkesinin özgürlüğü için bir bağımsızlık savaşına dönüşür.


23. Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)     

En Fazla İzlenen Yabancı Filmler – Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

Yapımı: 1998 – ABD

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon, Paul Giamatti, Giovanni Ribisi

Konusu: Film, 6 Haziran 1944’te Müttefikler’in Normandiya Çıkarması ile başlıyor. CPT. Miller ve 2. Ranger Taburu üyeleri, sahili korumak için savaşıyor. İstila sırasında, iki kardeş eylemde öldürüldü. Daha önce, üçüncü erkek kardeş Yeni Gine’de öldürüldü. Daha önce bir savaşta bir oğlunu kaybeden bir anne, bu savaşta da 2 oğlunu kaybeder. Şimdi tek arzusu, hayatta kalan 4’ncü oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. ABD Genelkurmay Başkanı George C. Marshall, Fransa’da bir yerde kayıp olan dördüncü erkek kardeşin Er James Ryan olduğunu öğrenir. Artık tüm Amerikan ordusunun hedefi annenin son oğlu olan James Ryan’ı ne pahasına olursa olsun savaştan sağ olarak kurtarmaktır.  Başlarında yüzbaşı John Miller’in olduğu 8 kişilik bir birim, Er Ryan’ı bulup kurtarma ve annesine geri götürme görevine atanır. 


22. Kazablanka (Casablanca)                         

Sinema Tarihinin İzlenmesi Gereken En İyi 50 Filmi – Kazablanka (Casablanca)  

Yapımı: 1942 – ABD

Yönetmen: Michael Curtiz

Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid, Peter Lorre, Claude Rains

Konusu: Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın muhteşem oyunculuklarıyla kült filmler arasında yer alan film, unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak “Sinema Tarihinin İzlenmesi Gereken En İyi 50 Filmi” listemizde yer alıyor. Fas’ın Kazablanka kentinde bir gece kulübünün sahibi Rick Blaine, eski aşkı Ilsa’nın,  kocası Victor Laszlo ile birlikte şehirde olduğunu öğrenir. Laszlo, Çekoslovakyalı bir direniş lideridir ve Nazi Almanları’ndan kaçmaktadır.  Ilsa, yurtdışına kaçabilmesi için kocasına gerekli olan pasaportu sağlayacak  tek kişinin Rick olduğunu bilmektedir. Ama acaba Rick yardım edecek midir? 


21. Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind) 

En Güzel Romantik Filmler – Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind)                              

Yapımı: 1939 – ABD

Yönetmen: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood

Oyuncular: Clark Gable, Vivien Leigh, Olivia de Havilland, Richard Farnsworth, Jane Darwell

Konusu: Efsane müzikleri ve oyunculuklarıyla  izlenmesi gereken filmler listemizde olmayı hak eden film, 8 dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Margaret Mitchell’in klasik eserinden sinemaya uyarlanan  bu efsane başyapıt, güzel Scarlett O’Hara’nın üç evliliğini, Amerikan iç savaşı ve Güneyin yeniden inşaa edilmesi sürecinde zenginlikten fakirliğe düşüşünü, ardından yeniden zenginliğe kavuşmasını anlatıyor.


20. Ucuz Roman (Pulp Fiction)

IMDB En İyi Filmler Sıralaması – Ucuz Roman (Pulp Fiction)                   

Yapımı: 1994 – ABD

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, John Travolta, Uma Thurman, Harvey Keitel

Konusu:  Ucuz Roman, 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı almıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’nün de sahibidir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öte yandan, iki yıllanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bakıcılık yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Bu görünüşte alakasız insanların yaşamları, bir dizi komik, tuhaf ve beklenmedik olaylarla bir araya gelecektir..


19. Prestij (The Prestige)

Tüm Zamanların En İyi 50 Filmi Listesi – Prestij (The Prestige)

Yapımı: 2006 – ABD

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine, Rebecca Hall

Konusu: 19. yüzyıl Londra’sında geçen film, iki sihirbazın arasındaki saplantı, aldatma ve kıskançlıklarla dolu, ve bir o kadar da tehlikeli ve ölümcül sonuçları olan  rekabeti anlatıyor. Robert ve Alfred şöhrete giden yolda birlikte çalışan iki genç sihirbazdırlar. Bir gösteri esnasında karısı Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Böylece, aralarında etraflarındaki herkesin hayatlarını tehlikeye düşüren acımasız bir rekabet başlayacaktır


18. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs) 

En İyi Gerilim Filimleri Listesi – Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

Yapımı: 1991 – ABD

Yönetmen: Jonathan Demme

Oyuncular: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn, Ted Levine, Kasi Lemmons

Konusu: 7 dalda Oscar’a aday olan film,  en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında 2 ayrı ödül almıştır. Genç FBI ajanı Clarice Starling, kurbanlarını derisini yüzen psikopat bir seri katilin alıkoyduğu bir kadını bulup kurtarması için görevlendirilir.  Bunun için Clarice, eski bir psikiyatrist. ama şimdi mahkum olan bir başka psikopatla, Doktor Hannibal Lecter ile konuşarak katilin çarpıtılmış zihnini daha iyi kavramaya çalışır. Ancak, Lecter’dan bilgi alması için önce onun güvenini kazanması gerekmektedir.


17. Yıldız Savaşları: İmparatorun Dönüşü (Star Wars: The Empire Strikes Back)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Sıralaması – Yıldız Savaşları: İmparatorun Dönüşü (Star Wars: The Empire Strikes Back) 

Yapımı: 1980 – ABD

Yönetmen: Irvin Kershner

Oyuncular: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Alec Guinness, Billy Dee Williams

Konusu: Bu filmde galaksiyi kötü Darth Vader’den kurtarma savaşı devam ediyor. Han Solo, Prenses Leia ve Chewbacca, İmparatorluk ordusunun yıkıcı saldırısına maruz kalırlar.  Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Lea, son anda Bulut Şehri’ne kaçarlar. Bu arada, Luke Skywalker, Jedi’nin sırlarını öğrenmek için antik Yoda’yı arar.  Burada, Jedi ustası Yoda’dan Güç hakkında çok şey öğrenir. Bu öğrendikleri Luke’un kaderi ile olan yüzleşmesinde ve Darth Vader ile karşılaşmasında ona kılavuzluk edecektir.


16. İyi, Kötü, Çirkin (The Good, the Bad and the Ugly)

En İyi Western Filmleri – İyi, Kötü, Çirkin (The Good, the Bad and the Ugly)                     

Yapımı: 1966 – İtalya, İspanya, Almanya

Yönetmen: Sergio Leone

Oyuncular: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach, Aldo Giuffre, Rada Rassimov

Konusu: Blondie, Angel Eyes ve Tuco sırasıyla, İyi, Kötü ve Çirkindir. Tuco’yu kanun adamlarına teslim eden Blondie, ödülü alıp Tuco’yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur. Angel Eyes ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir.Her biri, altının bulunduğu yere götüren bulmacanın önemli bir bölümüne sahiptir.  Ancak hiçbiri paylaşmayı öğrenmemiştir.


15. 12 Kızgın Adam (12 Angry Men)  

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler – 12 Kızgın Adam (12 Angry Men)

Yapımı: 1957 – ABD

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam, Joseph Sweeney, Jack Warden

Konusu: Film, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar verecek olan 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediniyor. Savunma ve kovuşturma dinlenir ve peşinden jüri, genç bir adamın babasını öldürmekten suçlu mu yoksa masum mu olduğuna karar vermek için jüri odasına girer. Sanık, suçlu bulunduğu taktirde idam  edilecektir.  8 numaralı jüri üyesi hariç, jüri üyelerinin tamamı sanığı suçlu bulurlar. 8 numaralı jüri üyesinin diğer jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında, her jüri üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin arkasında her birinin kendi önyargılarının olduğu anlaşılacaktır. 


14. Yüzüklerin Efendisi: (The Lord of the Rings: The Return of the King)    

En İyi Fantastik Filmler – Yüzüklerin Efendisi: (The Lord of the Rings: The Return of the King)

Yapımı: 2003 – ABD, Yeni Zelanda

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Orlando Bloom, Elijah Wood, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Hugo Weaving

Konusu: Serinin bu son filmi, Orta Dünya’nın geleceğini kontrol etmek için mücadeles eden iyi ve kötü güçler arasındaki son çatışmayı konu ediniyor. Frodo ve Sam, Teek Yüzük’ü yok etme arayışında Mordor’a ulaşırken, Aragorn, taş şehir Minas Tirith’teki Sauron’un kötü ordusuna karşı iyi güçlere öncülük ediyor.


13. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (The Lord of the Rings- The Two Towers)   

En Beğenilen Fantastik Filmler Listesi- Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (The Lord of the Rings- The Two Towers)

Yapımı: 2002 – ABD, Yeni Zelanda

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Orlando Bloom, Elijah Wood, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Hugo Weaving

Konusu: Film, Emyn Muil tepelerinde başlar. Yollarını kaybetmiş Hobbitler Frodo ve Sam, esrarengiz Gollum’un kendilerini takip ettiğini farkederler ve onu  yakalarlar. Gollum, bir zamanlar bir Hobbittir ve 500 yıl sahip olduğu yüzük tarafından bozulup bir yaratığa dönüştürülmüştür. Gollom, kendisini serbest bırakmaları karşılığında, Hobbitleri Mordor’un Kara Kapıları’na götürmeye söz verir. Frodo bir zamanlar kendisi gibi bu yüzüğü taşıyan Gollum’a acımaktadır. Sam ise, bu yeni yol arkadaşına güvenmemektedir. Ancak başka şansları kalmadığı için Gollum’u izlemeye karar verirler.


12. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)   

Dünya Genelinde En Fazla İzlenen Filmler – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Yapımı: 2001 – ABD, Yeni Zelanda

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Orlando Bloom, Elijah Wood, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Hugo Weaving

Konusu: Antik çağda, Elf demircileri Güç Yüzüklerini üretmişlerdir.Daha sonra Karanlıkların Efendisi Sauron, diğer yüzükleri yönetmek için bir yüzük yapar. Ancak bu yüzük çalınır ve uzun süre boyunca da kayıp olacağı düşünülür. Fakat yıllar sonra yüzük,  hobbit Bilbo Baggins’e gelir.. Shire adında bir ülkede, Frodo Yüzüğü amcası Bilbo’dan devralır. Ancak çok büyük bir güce sahip bu yüzüğü yok etmek gerekmektedir. Şimdi Frodo Orta Dünya’da bir yolculuk yapmalı ve yüzüğü onu yok edilebilecek tek yer olan volkanın içine atmalıdır.


11. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)  

En İyi 50 Film – Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Yapımı: 1975 – ABD

Yönetmen: Milos Forman

Oyuncular: Jack Nicholson, Christopher Lloyd, Danny DeVito, Brad Dourif, Louise Fletcher

Konusu: Ken Kesey’in en çok satanlar listesindeki romanından uyarlanan Guguk Kuşu, 9 dalda Oscar’a  aday olup 5 tanesini almış bir film. Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle McMurphy adlı aykırı mahkum, bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve dengesiz bir deli olduğuna kanaat getirilir.  Hastane koğuşunda, baskıcı ve otoriter Hemşire Ratched ile Randle arasında bir çekişme ve mücadele başlar.  


10. Forrest Gump (Forrest Gump)  

En İyi Komedi Filmleri Listesi – Forrest Gump (Forrest Gump)

Yapımı: 1994 – ABD

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field, Mykelti Williamson

Konusu: Dram ve komedinin mükemmel bir şekilde harmanlandığı, kahkahalarla gözyaşının birbirine karıştığı harika bir film, Forrest Gump. Filmin baş kahramanı Forrest Gump, devlet okullarına bile girmekte zorlanan, zeka seviyesi çok düşük genç bir adamdır. Ancak zaman içinde Forrest, biraz da şansının yardımıyla aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon gibi tarihsel kişilerle tanışmaktan tutun, Vietnam Savaşı’na ve Amerikan yakın tarihinin bir çok olayına şahitlik etmeye kadar olağanüstü başarılara imza atar. 


9. Matrix (The Matrix)  

Tüm Zamanların En İyi 50 Filmi Listesi – Matrix (The Matrix)

Yapımı: 1999 – ABD

Yönetmen: Andy Wachowski, Lana Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Hugo Weaving, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Konusu: Thomas Anderson iki hayat yaşayan bir adamdır. Gündüzleri sıradan bir bilgisayar programcısı iken geceleri Neo olarak bilinen usta bir hacker (bilgisayar korsanı)dır. Neo, devlet tarafından terörist diye aranan efsanevi hacker Morpheus ile temasa geçtiğinde polis kendisini de takip etmeye başlar. Bir gün, Trinity adında gizemli bir kadın onu dışarı çıkarır ve onu Morpheus’la tanıştırır. Aslında tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğininin farkında olan ve sürekli gerçekliğini sorgulayan Neo, gerçek”in hayal gücünün çok ötesinde olduğunu anlayacağı aksiyon dolu bir serüvenin içine girecektir.


8. Sevginin Gücü (Léon- The Professional)                         

En İyi Aksiyon Filmleri – Sevginin Gücü (Léon- The Professional)        

Yapımı: 1994 – Fransa

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman, Samy Naceri, Elizabeth Regen

Konusu: Leon hayatından memnun bir şekilde yaşayan profesyonel bir katildir. Leon’un komşusu olan Mathilda adında genç bir kız, bir gün eve geldiğinde, tüm ailesinin bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldüğünü görür ve yardım için Leon’a sığınır. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar kendisine çok yabancı olmasına rağmen Leon, Mathilda’yı koruması altına alır ve ailesinin intikamını alması için ona yardım eder.


7. Dövüş Klubü (Fight Club)     

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler – Dövüş Klubü (Fight Club)

Yapımı: 1999 – ABD, Almanya

Yönetmen: David Fincher, Chon Kye-Young

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Jared Leto

Konusu: Büyük bir şirketin sıradan bir çalışanı ve kapitalist sistemin klasik bir tüketicisi olan uykusuzluk hastalığından muzdarip bir adam, sıradan ve rutin yaşamından çok sıkılmaktadır. Bir gün  tam da hayatta olmak istediği gibi biriyle tanışır ve ondan sonra hayatı değişir. Yeni arkadaşı ile birlikte, bir “Dövüş Kulübü” kurarlar. Bu kulüpte sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. 


6. Baba II (The Godfather Part II)     

En Güzel Filmler Listesi – Baba II (The Godfather Part II)    

Yapımı: 1974 – ABD

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular:Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton, James Cana

Konusu: 1972 yılında yapılan  ilk filmin devamı niteliğinde olan film, 6 adet Oscar ödülü kazanan kazanmıştır.  Filmde iki paralel hikaye işlenmektedir. Vito Corleone’nin hayatı Sicilya’da doğmuş bir çocuktan, New York’un en saygın mafya babalarından birine dönüşmektedir. Micheal ise bir yandan çökmekte olan evliliğini kurtarmaya çalışıp kişisel problemleriyle uğraşırken. diğer yandan iş imparatorluğunu Las Vegas’a, Florida’ya ve devrim öncesi Küba’ya taşımaya çalışmaktadır.  


5. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)  

En Çok İzlenen Filmler Listesi – Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Yapımı: 1993 – ABD

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley, Embeth Davidtz, Caroline Goodall

Konusu: Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştır.  Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı yıllarında Nazi işgali altındaki Polonya’da, kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu ediniyor. 


4. Kara Şövalye (The Dark Knight)       

En İyi Yabancı Filmler Sıralaması – Kara Şövalye (The Dark Knight)

Yapımı: 2008 – ABD, İngiltere

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Morgan Freeman, Christian Bale, Gary Oldman, Heath Ledger, Michael Caine

Konusu: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye karar verir. Ancak,  kendisini Joker olarak adlandiran suç dehası,  Gotham Şehrini  yeniden suç ve kaosa sürükler. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu anlamı da sorgulamaya başlayacaktir.


3. Baba I (The Godfather I)    

En Fazla İzlenen Filmler – Baba I (The Godfather I)

Yapımı: 1972 – ABD

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Al Pacino, Marlon Brando, Robert Duvall, Diane Keaton, James Caan

Konusu: Mario Puzo’nun çok satan kitabından sinemaya uyarlanan film, üç ayrı dalda Oscar kazanmıştır.  Baba, 1940’lar ve 1950’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor.  Don Vito Corleone, New  York’taki  mafia ailesinin başındadır.  Oğlu Michael ise bir savaş kahramanı olarak evine dönmüştür. Ancak ailesinin işlerine ilgisizdir ve sadece kendi hayatını yaşamak istemektedir.  Fakat gelisen trajik olaylar, Michael’ı ailesinin mirasi ile yüzleşmek zorunda bırakacaktır.


2. Başlangıç (Inception) 

En Beğenilen Filmler Sıralaması – Başlangıç (Inception)

Yapımı: 2010 – ABD, İngiltere 

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Michael Caine

Konusu: Dört ayrı dalda da Oscar kazanmış olan “Başlangıç“, sinemalarda büyük ilgi görmüş, ele aldığı rüyalar ve bilinçaltı gibi konularla pek çok kişiyi derinden etkilemişti. Filmin konusuna gelince…Çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb, insanların evine ya da bilgisayarlarına giren klasik hırsızlardan farklıdır. kendisini insanların rüyalarına yerleştirerek onların bilinçaltlarının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkararak bilgi hırsızlığı yapan endüstriyel bir casustur. Bir gün Cobb’a yeni bir iş  gelir.  Ancak bu iş inceki işlerden daha farklı ve zordur: Bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevi bir fikri çalmak değil, onu bir zihne yerleştirmektir. Tabii, Cobb ve kurduğu ekibi, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı bunu başarabilirlerse…


1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)  

Sinema Tarihinin İzlenmesi Gereken En İyi Filmi – Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Yapımı: 1994 – ABD

Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Morgan Freeman, Tim Robbins, Bob Gunton, William Sadler, Gil Bellows

Konusu: Aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterilen film, Oscar almamış olmasına rağmen, farklı film listelerinde izleyici tarafından en çok beğenilen film olarak daima üst sıralarda yer alıyor. Filmin baş kahramanı olan Andy Dufrense, genç ve başarılı bir bankacıdır. Ancak karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası alarak Shawshank Hapishanesi’e gönderilir. Andy, hapishanedeki dayak, işkence, tecavüz ve her türlü olumsuzluklara rağmen hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumuyla etrafındakileri de etkileyerek tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine ikna eder. Onun bu mücadelesindeki en iyi arkadaşı ise kendisi gibi bir mahkum olan Red’dir.

Bir cevap yazın