Akıllı Telefonu Aşırı Kullanmak İnsanları Daha Az Üretken Yapıyor

Neredeyse yanımızdan hiç ayırmadığımız akıllı telefonlar, tartışmasız artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. İnternet ortamında, birkaç tıkla aradığımız her konuda bilgilere ulaşabilir; sosyal medya üzerinden sevdiklerimizle ve arkadaşlarımızla iletişim halinde olabilir; bankaya dahi gitmeden tüm bankacılık işlemlerimizi yapabiliriz. Örnekleri daha da çoğaltmak mümkün.  Ancak kararında kullanılırsa yaşamımızı kolaylaştıran bu teknoloji, aşırı kullanıldığında değişik sağlık sorunlarına ve beklenenin aksine, bireyler arası iletişim sorunlarına yol açabiliyor.  Şüphesiz bu sağlık sorunları, sadece yaşam kalitesini etkilemekle kalmayıp çalışma yaşamında kişilerin üretkenliklerini de olumsuz olarak etkilemektedir.  Nitekim, Avustralya’nın Queensland Teknoloji Üniversitesi (Queensland University of Technology)’nden araştırmacıların yaptığı bir araştırmaya  göre, akıllı telefonu aşırı kullanmak insanları daha az üretken yapıyor!

 

 

Araştırma Bulguları Ne Söylüyor?

Avustralya’da yaşları 18 ila 83 arasında değişen 709 akıllı telefon kullanıcısı üzerinde yapılan araştırma, 2005-2018 yılları arasını kapsıyor.  Deneklere sorulan anket sorularından elde edilen araştırmanın sonuçlarına göre,  2005’den 2018’e, akıllı telefon kullandığı için ağrıları olduğunu, uykusuzluk çektiğini ve bu yüzden iş yerinde daha az üretken  olduğunu  söyleyenlerin sayısında önemli oranda artış gözlemlenmiştir. Araştırmaya göre, kadınların %19.5’i ve erkeklerin %11.8’i akıllı telefonu kullanmak yüzünden uykusuzluk çektiğini belirtmiştir. Bunun sonucu olarak iş yerinde  üretkenliklerinin azaldığını söyleyen erkeklerin oranı %12.6 iken, kadınlarda bu oran %14.

 

Frontiers in Psychiatry adlı bilimsel dergide  yayınlanan  araştırma*, ayrıca, teknolojinin araya girmesi olarak  çevirebieceğimiz “technoference” denen yeni bir probleme ilişkin bulgular da içeriyor. Artık yeni bir kelime olarak sözlüklere de girmiş olan bu kavram (Technoference), teknolojik cihazların (tabii ki başta akıllı telefonların) aşırı kullanımının kadın ve erkek arası ilişkilerin arasına girerek aralarındaki iletişimi bozması anlamına geliyor. Teknojik cihazların aşırı kullanımının bir sonucu olarak ortaya çıkan bağımlılıklar, günlük yaşamı etkileyecek kadar sağlık sorunlarına ve eşler arası iletişimin bozulmasına yol açıyor. Nitekim söz konusu araştırmanın bulgularına göre, kadınların %56’sı ve erkeklerin %41.6’sı technoference sorunu yaşadıklarını ve akıllı telefonları olmadan  iletişime  geçemediklerini ifade ediyor! 

Ne dersiniz, akıllı telefonlarımızı biraz kenara koyma zamanımız gelmemiş mi!?

*Bilimsel makale okumaya bayılırım diyorsanız; size özetini sunduğumuz bu araştırmanın detaylarını buradan  okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın